کاشت و پرورش گل رز در باغچه

تکثیر انواع گل رز – آموزش تصویری قلمه زدن گل رز  – تکثیر گل رز به روش خواباندن در هوا

برای آنکه بتوان در مدت کوتاه تری بوته های سالم و قوی برای پایه بدست آورد یا در نبودن پایه برای پیوند یکی از اقسام گل سرخ را زیاد کرد ، قلمه زدن را انتخاب کرده اند .قلمه بعضی از نژادها و اقسام گل رز با کمال سهولت نتیجه می دهد و در مدت کوتاهی ریشه میدهد و با این وسیله میتوان تعدادی از یک قسم یا جور بدست آورد .

– انتخاب بستر مناسب:

بعنوان بستر مناسب برای قلمه زنی می توان ماسه بادی ، پرلیت ، کوکوپیت + پرلیت ،ورمیکولیت  و یا سایر ترکیباتی که حاوی مواد غذائی کم و زهکشی مناسب باشد را  انتخاب کرد.

خاک مورد نظر را در چهارچوبه های تخته ای یا سینی کشت و یا … ریخته و با ماله اندکی متراکم نموده و صاف می کنیم و سپس آن را با آب شهری (آب با مواد غذائی کم) آبیاری می کنیم تا کاملا مرطوب شود.

2- انتخاب قلمه ها:

پس از انتخاب شاخه ، آن قسمت از شاخه که دارای برگ های هفت برگچه ای هستند (قسمت زیرین شاخه)را حذف و قسمت وسط شاخه که دارای برگهای پنج برگچه ای هستند را جهت قلمه زنی انتخاب می کنیم.یک برگ پنج برگچه ای با جوانه سالم و متورم را بعنوان قسمت اصلی قلمه انتخاب و در صورت نیاز یک یا حداکثر سه برگچه آنرا بمنظور کاهش عمل تعریق با قیچی می بریم ( هرس برگچه ها ).

برگ دوم و سوم زیر جوانه اصلی را حذف و حدود یک سانتیمتر از زیر آخرین جوانه ، ساقه قلمه را بصورت مورب تحت زاویه 45 درجه برش می دهیم، سپس جوانه بالای برش را با چاقوی تیز برمی داریم تا قلمه آماده کشت شود.

3- کشت قلمه ها:

ابتدا قسمت برش خورده قلمه ها را بصورت خیلی ملایم مرطوب نموده (نباید خیس باشد)و در داخل هورمون ریشه زای ویژه گل رُز (هورمون ریشه زای آرین) حرکت ملایمی می دهیم بگونه ای که حدود 1/5 سانتیمتر از قسمت پائین قلمه به هورمون آغشته شده و سپس آنرا می تکانیم تا از تجمع هورمون روی قلمه اجتناب شود و نهایتا قلمه ها را حدود 5 سانتیمتر داخل بستر کشت که قبلا انتخاب و آماده کشت شده است فرو می بریم.این عمل می تواند بصورت ردیفی و بفاصل حدود 5 سانتیمتر تکرار شود.

پس از اتمام مراحل کار ، باید سینی کشت را به محل سرپوشیده مناسبی که دور از تابش مستقیم نور آفتاب بوده و دارای 70% رطوبت نسبی باشد قرارداد. (ایجاد رطوبت توسط دستگاههای رطوبت ساز) همچنین درصورت محدود بودن تعداد تکثیر می توان با کشیدن چادر نایلونی روی سینی کشت و غبارپاشی مرتب با اسپری دستی شرایط لازم را مهیا کرد.

آموزش تصویری تکثیر و قلمه زدن گل رز
آموزش تصویری تکثیر و قلمه زدن گل رز

توضیحات:

1-بستر کشت در طول دوره نباید خشک یا پر آب باشد.

2-برگهای قلمه ها بایستی حداقل 10 روز از شادابی کامل برخوردار باشند(اسپری مرتب آب).

3-آب مورد استفاده در دو هفته اول کشت بایستی آب شهری یا آبی که دارای املاح پائین باشد.

4-درصورت ایجاد شرایط مناسب و استفاده از هورمون مخصوص آرین ریشه های قلمه ها بعد از دو هفته قابل رویت خواهد بود.

5-انتقال قلمه ها به محل اصلی یا گلدان می تواند بعد از 4 هفته انجام گیرد.

6-از هفته سوم به بعد جهت تداوم رشد سالم از کود مخصوص آرین طبق توضیحات روی بسته بندی استفاده نمائید.

شما می توانید با مراجعه یا تماس مستقیم اقلام مورد نیاز خود را از قبیل هورمون ریشه زا ،کود مخصوص ، خاک بستر و… از طریق این مجتمع تهیه نمائید.

تکثیر گل رز به روش خواباندن در هوا

یکی از چندین روش تکثیر گل رز به روش خواباندن گل رز در هوا است که به نظر من یکی از روش های راحت و بی دردسر تکثیر گل رز به شمار میاد. که اگه در زمان صحیح و با روش درست انجام شود موفقیت ۱۰۰٪ خواهد داشت. بعضی از گل ها رز ممکن است که زمان زیادی برای ریشه انداختن نیاز داشته باشند ولی به طور عموم بین ۳ الی ۸ هفته ریشه اندازی طول خواهد کشید.

بهترین زمان برای خواباندن گل رز در هوا در فصل بهار است٬‌ درست بعد از اولین گل دهی از آنجایی که این بهترین وفعالترین زمان برای رشد است.

برای شروع٬ شاخه آبدار و با طراوتی رو از گل رز سالمی که گل دهی خوبی انجام داده انتخاب کنید. این بهترین و کاملترین نشانه برای اثبات بالغ بودن شاخه به حد کافی برای ریشه دهی است. برای سرعت بخشیدن به رشد ریشه و تشویق آن به رشد نیرومند و قوی٬‌ ایده خوبی است که گل رز خود را بناز بپرورانید.

 

۱-اولین گام٬ شاخه سالم به اندازه مداد را انتخاب کنید که عاری از هرگونه بیماری باشد٬ مطمئن باشید که این شاخه گل دهی کرده باشد.

 

۲-دومین گام٬ مجموع برگها و خارها رو از شاخه جداکنید٬ در منطقه زیر پنجمین مجموعه برگها از سرشاخه کار کنید.

 

۳-سومین گام٬ برش ها رو همانطور که در عکس مشاهده می کنید انجام دهید٬ در حدود کمتر از یک سانتی متر پایین تر از گره رو شاخه انجام دهید. برش ها را تا حد پوست شاخه عمیق کنید و عمیق تر از آن نروید٬‌ این برش ها را به ارتفاع ۲ سانتی متر در امتداد شاخه انجام دهید. به آرامی پوست شاخه را جدا کنید.

 

۴-چهارمین گام٬ کاغذ دستمالی نرمی را به آرامی خراش خراش کنید.

۵-پنجمین گام٬ کاغذ دستمالی  را که با هورمون رشد ریشه آغشته شده است به همه جای قسمت بریده شده بزنید.

 

۶-ششمین گام٬ یک نایلون مقاوم رو در اطراف شاخه همانطور که در شکل ملاحظه می فرمایید بپیچانید٬ قسمت پایین این نایلون مقاوم رو با نخ گره بزنید. مطمئن باشید که این گره زیاد سفت باشد که باعث توقف رشد شاخه و رسیدن شیره گیاهی به آن شود فقط مطمئن شوید که آن را تاحدی سفت بسته باشید که رطوبت اضافه از قسمت پایین آن بیرون بریزد.

تکثیر و قلمه گرفتن رز
تکثیر رز

 

۷-هفتمین گام٬ نایلون رو با خزه و کود گیاهی مخلوط خیس شده پر کرده و آن را بهم فشرده کنید. قسمت بالایی نایلون را گره زده و آن را تا ۳ هفته اینگونه رها کنید.

 

۸-هشتمین گام٬ تعدادی از آنها ممکن است که در سومین هفته ریشه اندازی کرده باشند ولی تعدادی ممکن است که بیشتر از ۳ هفته طول کشد.

آموزش تصویری تکثیر گل رز
آموزش تصویری تکثیر گل رز

 

منبع: با تشکر از  سعید علیزاده و رسول مهندس نژاد

www.gardeninginfozone.com – arien-rose.com – landofvolunteers.com

 

۳ دیدگاه برای “تکثیر انواع گل رز – آموزش تصویری قلمه زدن گل رز و روش ساده خواباندن در هوا”

  1. سلام ممنون از سایت مفیدتون
    میخوام این کار را در باغ انجام بدم راهنمایی در انجام کار و زمان و خاک مناسب وابیاری وخرید وسایل لازم را دارم ولی شماره تماس شمارا ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید ویا شماره تماس ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه