کاکتوس

در اینجا در مورد کاکتوس توضیحاتی می دهیم همین طور نحوه نگهداری و تکثیر کاکتوس را به شما نشان می دهیم ( با عکس )

کاکتوسها از جمله جذابترین و متنوعترین گیاهان خانگی هستند. اکثر انواع کاکتوس حتی در دست یک صاحب تازه کار، به راحتی رشد میکنند.

 

آبیاری:
درطی فصل رشد  کاکتوس باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. برنامه خاص تعریف شده ای برای آبیاری کاکتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاک،آب و هوا و عوامل مشابه بستگی دارد.
دقت کنید گلدان کاکتوس را بعد از خشک شدن کامل سطح خاک ابیاری کنید .

با آبیاری صحیح رشد کاکتوس ها سرعت پیدا می کند. درست است که کاکتوس ها به ابیاری کمی نسبت به دیگر گلهای خانه نیاز دارند اما توجه کنید اگر شما کاکتوس هایتان را خیلی کم ابی دهید انها رشد چندانی نخواهند داشت.و فقط زنده خواهند ماند و ممکن است ریشه هایشان خشک شود در این حالت پس از آبیاریریشه ها توانایی جذب اب را نخواهند داشت.

با این حال بزرگترینمشکل برای صاحبان کاکتوس، آبیاری بیش از حد است. اما این مشکل تنها با کمی دقت قابل حل است. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ساقه و ریشه گیاه میشود ومتاسفانه هنگامی که ریشه کاکتوس بپوسد یا حتی پوسیدگی در آن آغاز شود در بیشتر اوقات دیگر نمی توان گیاه را نجات داد.

درهنگامی که کاکتوس در دوره رشد خود قرار ندارد به اب بسیار کمی احتیاجدارد. ریشه کاکتوس وقتی که گیاه خواب است برای فاسد شدن مستعد است و درصورت اب دهی بیش از اندازه کاکتوس از بین خواهد رفت.درهنگامی که کاکتوس خواب است بعد از2 تا 3 هفته -اگر باران گلدان شما راابیاری نکرده باشد- پس از اینکه خاک کاملا خشک شد،ابیاری سبکی کفایت خواهد کرد.به میزانی گیاه را ابیاری کنید که ریشه انکمی مرطوب شود .

در کل کاکتوسهایی که در گلدانهای کوچک هستند نسبت به کاکتوس هایی که در گلدانهایی بزرگتر قرار دارند به ابیاری بیشتری احتیاج دارند.

فقط فراموش نکنید: کاکتوس را به اندازه آب دهید!

کاکتوس ها

کود:
کاکتوس در طی بهار و تابستان ( شش ماه اول سال) تنها هر دو تا سه ماه یک مرتبه به کود احتیاج دارد. یک کود کم ازت برای کاکتوس مناسب است. کودهایی که به تدریج در خاک آزاد میشوند نیز برای کاکتوس مناسب هستند، اما این کودها تنها یک مرتبه در بهار به خاک افزوده میشوند.
نور:

کاکتوس به  نور علاقه زیادی دارند  و اگر در معرض نور کافی قرار نگیرند در فصل گلدهی به خوبی شکوفا نمی شوند. در بعضی از گونه ها اگر گیاه  در معرض نور مستقیم قرار نگیرد ساقه ها بلند و کشیده می شوند که از زیبایی کاکتوس کاسته می شود. نور زیاد همراه با ابیاری مناسب عوامل مهم نگهداری کاکتوس ها هستند.

دما:

کاکتوسها میتوانند در فصل رشد خود دمای 32 تا 38 درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، 7 تا 12 درجه سانتیگراد است. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو میشود. هوای سرد در فصل استراحت، میتواند به گل دهی گیاه در فصل رشد منجر شود.

 آفتهای کاکتوس : آفتهای کاکتوس به نسبه معدود هستند، اما هنگام خرید کاکتوس توجه کنید که حشره ای مشکوک روی آن لانه نکرده باشد. در صورتی که آفات کاکتوس به سراغ گیاه شما آمدند، با اندکی حشره کش میتوانید آنها را از بین ببرید.

تعویض گلدان کاکتوسها
تعویض گلدان کاکتوس ها

جابجایی کاکتوس ، انتخاب گلدان مناسب برای کاکتوس
بیشترافراد جابجایی گلدان گیاه را بیش از اندازه انجام می دهند. این کار بهریشه های کاکتوس اسیب وارد می کند .فقط هنگامی که گیاه احتیاج به تعویض گلدان دارد باید این کار صورت بگیرد بهترین فصل برای تعویض گلدان بهار استکه گیاه در حال رشد بوده و انرژی زیادی دارد..یک کاکتوس حدود 5 سال و حتی بیشترمی تواند در یک گلدان باشد بدون اینکه احتیاجی به تعویض گلدانداشته باشد.کاکتوسها در هر گلدانی که زه کشی و تخلیه اب مناسبی داشته باشد می توانند بهخوبی رشد کند. گلدانهایی گلی با عمق کم برای کاکتوس ها بسیار مناسب است واصولا کاکتوس ها به عمق زیادی احتیاج ندارند.برای انتخاب سایز گلدان، گلدانی با قطری کمی بیشتر از قطر کاکتوس را انتخاب کنید.گلدانهای بزرگ برای کاکتوس های کوچک مناسب نبوده ، موجب از بین رفتن گیاه خواهد شد.پس از انتقال کاکتوس برای ابیاری ان عجله نکنید تا فرصت ترمیم به ریشه های گیاه داده باشید . پس از چند روز به ابیاری گیاه بپردازید. در سه هفته اول به ابیاری کم اکتفا کنید
.

گلدان مناسب برای کاکتوس عمودی:گلدان مناسب برای این نوع کاکتوس، ظرفی است که دهانه آن به اندازه نصف قد گیاه باشد و بهتر است به جای عریض بودن، عمیق باشد.

گلدان مناسب برایکاکتوس گرد:گلدان مناسب این کاکتوس تنها باید 4 تا 5 سانتیمتر عریضتر از کاکتوس باشد.

 

 گل   اشنایی با تعویض گلدان کاکتوس ( + تصاویر )


لایه های خاک کاکتوس: لایه های خاک کاکتوس

1– ریگ ریز
2-خاک گلدان + ماسه
3- خزه یا پوست برنج

4- ریگ یا خرده سفال

تکثیر کاکتوس ها :

 معمولا از طریق جدا کردن پا جوش یا قلمه انجام می شود که کار اسانی می باشد شما می توانید با جدا کردن پا جوش و کاشت در خاک و ظرف مناسب کاکتوس جدید داشته باشید البته مواظبت کنید که دست خود و قلمه و مادر ضربه نزنید و این کار را با احتیاط انجام دهید

برای جلوگیری از پوسیدگی کاکتوس قبل از اینکه ان را در خاک قراردهید چند روزی ان را در سایه قرار دهید تا قسمت جدا شده خشک شود .هر اندازه محل جدا شده بزرگتر باشد به زمان بیشتری برای خشک شدن احتیاج دارد(3 تا 15روز).هم چنین گرم وسرد بودن هوا نیز موجب کاهش و افزایش زمانخشک شدن می شود. پس از این دوره ان را در گلدانی با زه کشی مناسب قرارداده و بعد از حدود دو روز  کاکتوس جدید را به خاطر اینکه تحریک به رشد ریشه شود، شروع به ابیاری کنید.

کاکتوس
کاکتوس

 

مراقبت و نگهداری کاکتوس ها در ماه های مختلف سال :
فضای باز: بیشتر کاکتوس ها دمای نزدیک به صفر را تحمل می کنند.
فضای بسته: ﭘنجره ای که نور آن باعث سوختن سطوح بیرونی کاکتوس نشود محل مناسبی است به شرطی که هر از گاهی گلدان آن را بچرخانیم تا نا موزون رشد نکند .
نگهداری از کاکتوس ها در فصل بهار و تابستان :
فروردین ماه : خروج از دوره ی استراحت و آغاز رشد جدید ، تعویض گلدان ، شروع بذر کاری کاکتوس ها و گیاهان گوشتی ، ذخیره شدن آب در بافت کاکتوس ها و نیاز به آبیاری هر چند روز یکبار.
اردیبهشت ماه : گرفتن قلمه برای رشد بهتر کاکتوس های انبوه و ﭘر ﭘشت ، تهویه کامل اطراف گیاه و درون گلدان ها ، ایجاد کمی آفتاب جهت جلوگیری از سوختن و ﭘاره شدن ﭘوسته بیرونی گیاه در اثر آفتاب زیاد ، کاشت بذر برخی ارقام ، افزایش آبیاری و کمتر کردن دور آبیاری.
خرداد ماه :بیرون آوردن کاکتوس ها از گلخانه و قرار دادن در فضای باز ، آغاز کود دهی برای تقویت کاکتوس ها ، آبیاری بیشتر.
تیر ماه : بهترین زمان کوددهی ، جدا کردن بخش های ﭘژمرده و خشک شده ، شروع کار ﭘیوند زدن.
مرداد ماه : کاربرد سایه بان جهت جلوگیری از سوختن با نور مستقیم آفتاب ( اما نور فراوان به آنها برسد ) ، جمع آوری بذرهای رسیده و کاشت آنها ، جدا کردن ﭘاجوش ها و گرفتن قلمه جهت ازدیاد ، استفاده از کنه کش برای مقابله با حمله احتمالی کنه قرمز به دلیل خشکی و گرمی هوا .
شهریور ماه :ایجاد جریان هوای مناسب ، انتقال بذرهای رشد کرده که قبلا کاشته شده اند به بستر کاشت ، ﺴﻤﭙاشی برای جلوگیری از حمله آفات ، آماده سازی گیاه در شرایط سخت و نامساعد برای مقاوم شدن برای فصل استراحت ، کم کردن آبیاری و درجه حرارت ، انتقال کاکتوس های ضعیف تر به درون گلخانه.
نگهداری از کاکتوس در پاییز :
مهر ماه : ایجاد آفتاب مستقیم ، کاهش آبیاری ، بر قرار کردن جریان هوای مناسب در روز و شب . 
آبان ماه : آغاز خواب زمستانی ، کاهش قابل ملاحظه آب آبیاری به دوهفته یکبار (اما به یکباره انجام نشود.) ، کم کردن کار تغذیه گیاه ، نور کافی و خشک بودن محیط الزامی است . 
آذر ماه : ورود به دوره استراحت و کاهش قابل ملاحظه رشد رویشی فیزیولوژیک ، آبیاری قطع شود ( هر بیست روز آبیاری مختصر کافیست .) ، نور کافی جهت جلوگیری از ضعیف شدن 
جوانه هایی که در این دوره تشکیل می شوند ، قطع کوددهی .
نگهداری از کاکتوس در زمستان :
دی ماه : قطع کامل آبیاری ( به جز کاکتوس هایی که جوانند و ریشه کم و ضعیف دارند.) ، آب به صورت مه ﭙﺎش به اطراف گیاه برای حفظ شادابی ، باز و بسته کردن ﭘﻨﺠﺮه در ساعات میانی روز و ایجاد هوای تازه و سالم .
بهمن و اسفند ماه : عدم آبیاری به جز کاکتوس های جوان که احتمال خشکی آنها وجود دارد . 
( اگر خشکی گلدانها زیاد بود آبیاری مختصر ضروری است  )
گل دهی کاکتوس ها
گل دهی کاکتوس ها

تقسیم بندی کاکتو س ها
کاکتوس‌ها در کل به سه زیر خانواده تقسیم می‌شوند:
-زیر خانواده پرسکیه Pereskia ؛
-زیر خانواده اوپنسیه Opuntia ؛
– زیر خانواده سرئه Cerea
زیر خانواده پرسکیه Pereskia
تنها  در این زیر خانواده جای می‌گیرد. گیاه پرسکیه برگ‌هایی شبیه برگ مرکبات به رنگ‌های متنوع دارد و گل‌های سفید آن شبیه به گیاهان خانواده رزاسه است. این کاکتوس در خاک‌های متوسط تا معمولی باPH حدود 5/6 – 5/7 نگهداری می‌شوند و قلمه‌های ساقه این گیاهان براحتی در ماسه ریشه‌دار می‌شوند (برای تکثیر مشکلی ندارند).
زیر خانواده اوپنسیه Opuntia
کاکتوس‌های اوپنسیه به فارسی کاکتوس‌های راکتی نامیده می‌شوند. که در برگیرنده انواع  هستند. این دسته از کاکتوس‌ها گاهی در مناطق گرمسیری میوه‌های خوراکی تولید می‌کنند که مصارف دارویی دارد.
زیر خانواده سرئه Cerea
 
در زیر خانواده سرئه قرار دارند. این دسته از کاکتوس‌ها در مناطق سردسیری در فضای گلخانه‌ها قابل حفاظت و نگهداری می‌باشند. این گیاهان بدلیل خارهای گزنده و حساسیت‌زا ایجاد مشکل می‌کنند پس در منازل از دسترس بچه‌ها دور نگه دارید.

کاکتوس برگدار :  بعضی از کاکتوس ها دارای برگ هستند

 

منبع : بوستان bostane.ir – parscactus.com

۱۳ دیدگاه برای “تمام نکات کاکتوس ها با جزئیات”

 1. سلام من یک کاکتوس بذری دارم ورنگ آن در پاییز به سمت بنفش شدن می رود .
  آیا خوب است یا بد؟ لطفا به جیمیل من پاسخ را ارسال کنید.

 2. سلام کاکتوس بند اگشتی دارم ساقه هایش بلند و نازک شده و مثل قبل زیبا نیست چیکار کنم مثل اولش شود.پاسخ : سلام اقا ساسان احتمالا کاکتوستون را در جای نور متوسط یا کم نگهداری می کنید . گل شما نیاز به نور فراوان دارد و مشکل شما به این موضوع مربوط می شود . گیاه شما حداقل روزی ۴ ساعت نور مستقیم افتاب نیاز دارد.

  • سلام اقا ساسان احتمالا کاکتوستون را در جای نور متوسط یا کم نگهداری می کنید . گل شما نیاز به نور فراوان دارد و مشکل شما به این موضوع مربوط می شود . گیاه شما حداقل روزی ۴ ساعت نور مستقیم افتاب نیاز دارد.

 3. سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون من یه کاکتوس دارم که بدنش زرد شده نمیدونم چه مشکلی داره میشه راهنمایی کنید؟پاسخ : سلام میتونه به خاطر سرما باشه . البته چک کنید که مورد حمله قارج ها قرار نگرفته باشد.

 4. سلام ممنون از اطلاعاتتون کاکتوس من قدش ۱متر ونیم شده اما هنوز گل نداده چه کار کنم ؟پاسخ : کاکتوس ها به صورت فصلی گل می دهند و قبل از دوره گ دهی باید در معرض نور مستقیم افتاب قرار بگیریند

 5. سلام چرا کاکتوسهای من میپوسند با اینکه هفته ای یکبار ابیاری میکنم؟؟پاسخ : سلام . فقط موقعی به گلدان خود اب دهید که پای گلدان کاملا خشک شده باشد

 6. سلام وخسته نباشید واقعا عالی دمتون گرم من از کاکتوس آخری دارم اچینو چجوری میشه تکثیر کرد ؟ کاکتوسای دیگه ام بچه میدن ولی اچینوم نمیده چیکارش کنمپاسخ : سلام تکثیر اچینو از طریق بذر انجام می گیرد و اچینو بچه نمی دهد امری عادی است.

 7. سلام‌من کاکتوسم همین اخریه است که موقع خریدم ایراد داشت وگلفروشه کفت عادیه… ولی متاسفانه بیشتر شده.. قسمته پایینش عادی نیست داخله شاراش رنگش فرق داره انگار توش ابه.. و خطوط زردهم داره … انتهاش که زرده… و روشم سفیدک زده… خ ناراحتم برم تعویضش کنم؟پاسخ : احتمالا گیاهتون بیماره. که می تونه با مراقب از گیاهتون در شرایط مناسب اون را بهبود بدید . در اخر با خودتونه اگر زیر قیمت بهتون داده یه حرف دیگه هست اما اگر قیمت خودش بهتون داده شما حق داشتید که یک گیاه سالم تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه