برگ بیدی

اشنایی با گل برگ بیدی تکثیر و نگهداری همراه با عکس  

گل برگ بیدی

برگ بیدی
مشخصات : اسم علمی برگ بیدی Tradescantia albiflora ، از خانواده Commelinaceae میباشد. این جنس داری ۶۰ گونه از گیاهان خشبی و علفی چند ساله می باشد. انواع علفی آن به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش داده می شودند. گونه مذکور بومی، آمریکای جنوبی است و برگهای زیبا و مناسبی برای آویز دارد. این برگها تخم مرغی شکل، پهن و بدون دم برگ و به رنگ سبز روشن با نوارهای سفید یا کرم می باشند.

مراقبت: برگ بیدی به سایه تا نور متوسط، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار از فروردین تا مهر ماه، در اختیار گیاه قرار داد. اگر کود زیاد داده شود رنگ برگها کم رنگ می شود.

خاک: مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و تورب، خاک مناسب برگ بیدی است.

ازدیاد و تکثیر برگ بیدی : این گیاه به سرعت در آب و یا خاک ریشه می دهند. از اواسط بهار تا اواخر تابستان که گیاه مادری تجدید رشد کرده و شاخه ها آن باید سرزنی و جوان شوند، می توانید شاخه های هرس شده را به طول ۵/۷ سانتیمتر جدا کرده و هر ۵ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست خصوص بذر و قلمه قرار دهید. خاک را نسبتا مرطوب کنید و گلدان را در دمای ۱۸ درجه سانتیگراد و نور کافی نگه دارید. پس از ۲ تا ۳ هفته ریشه دهی انجام می‌شود و شما می توانید مقدار آبیاری را بیشتر کرده و با کود مایع آنها را تغذیه کنید. در شرایط مشابه، قلمه در آب نیز ریشه خوهند داد.

گل برگ بیدی
تکثیر و نگهداری گل برگ بیدی

عوارض بیماری ها آفات برگ بیدی و درمان: اگر زمانیکه ازبرگ بیدی نگهداری می کنید، مشاهده کردید برگهای آن نرم و آبکی شده و رنگ خود را از دست می دهند احتمال بدهید هوای سرد باعث یخ زدگی گیاه شده است. برگهای این گیاه در اثر تغذیه مصنوعی بیش از اندازه، ضخیم سبز روشن میشوند. تغذیه را متوقف کنید ، رنگ ابلق برگها، برمی گردد. لکه های سوخته قهوه ای روی برگها در اثر مواد براق کننده را متوقف کننده شیمیایی حادث میشود.

اگر نوک برگها به طرف بالا برگشت و سپس سقوط کرد حتما هوای محیط آن گرم وخشک بوده است. گلدان را به محل خنکتری ببرید و غبار پاشی را فراموش نکنید. قاعده ساقه نزدیک سطح خاک در اثر آَبیاری زیاد و یا زهکش نامناسب، می پوسد. در صورتی که برگها بد شکل وچسبناک شدند و حشرات سبز رنگی هم اطراف گیاه دیده شد بهتر است هر دو هفته یکبار با یک حشره کش نفوذی سمپاشی صورت گیرد. دریک محیط خشک برگهای ترادسکانتیا قهوه ای را از تابش مستقیم خورشید در امان نگه دارید تا برگها رنگ پریده و دارای لکه های قهوه ای نشود.

انواع گل برگ بیدی با توجه به رنگ و نوع برگ :

(ترادسکانتیا) در شش تیره ی مختلف به شرح زیر بیان می گردد:

1-تیره ترادسکانتیا که به نام یهودی سرگردان (wandering Jew) مشهور است، دارای واریته های مختلفی به قرار زیر است: بلوسفلد دیانا واریه گاتا blossfeldiana variegate که دارای ساقه های پرزدار و برگ های کرم رنگ و حاشیه ی سبز و زیر برگ ارغوانی است .
گونه های دیگر آن
فلومی تنزیس واریه کاتا fluminesis variegataکه بر روی ساقه های باریک و بلند آن برگ های بیضی شکل کشیده با خطوط سبز روشن و کرم و لبه سرخ رنگ می روید. نوع دیگر فلومی تنزیس تری کالر fluminesis tricolor و البوویتاتاalbovittataمی باشد.

2-تیره زبریناzebrineدارای ریشه های نابجاست و به سرعت در جهت نور رشد می کند. ساقه های گوشتی و ضخیم آن دارای برگ های سبز مایل به نقره ای با نوارهای سبز روشن با قرمز و سطح زیرین برگ ارغوانی روشن است. انواع مهم آن پندولاpendula و پرپوسی ایpurpusii می باشد.

3-تیره ی کالیسیا callisia دارای شاخه ای ترد و شکننده با رنگ ارغوانی روشن است. برگ ها دارای رگه های طولی به رنگ کرم و پشت برگ ها ارغوانی است.

4-تیره سیانوتیس cyanotisدارای برگ های گوشتی پوشیده از پرزهای نرم و ساقه ارغوانی آن خود را به طرف پائین گلدان می کشاند

5-تیره ست کریزیا setcreasea که دارای گونه های متعدد بوده و برگ های دائمی دارد. ساقه و برگ ها به رنگ ارغوانی تیره است. گلهای زردرنگ بسیار کوچکی تولید می کند که جنبه ی زینتی ندارد. از انواع آن پورپورآ یا قلب ارغوانی است که رنگ ارغوانی خود را پس از مدتی که در سایه بماند از دست می دهد.

منبع : golestan-ali.com – farjo.blogfa.com – bostane.ir –

 

۸ دیدگاه برای “گل برگ بیدی – تکثیر و نگهداری همراه با عکس”

  1. سلام امیری هستم من تابستان گل برگ بیدی تهیه کردم ولی برگهاش ریز هستن هرس نکردم چون دوست دارم اویزو بلند باشن طراوتی رو که باید داشته باشه نداره با پنجره‌ نیم متر فاصله داره لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم که برگهاش پهن و سر حال بشن باتشکر از شما

  2. سلام. میشه لطفا جواب بدین. راستش من دلم میخاد برا اتاقم یه گلدان اویزانی درست کنم و توش گل شیپوری( ما میگیم شیپور همون ک گلای رنگارنگی داره ) الان فصل پاییزه میخام بدونم در شرایط اتاقی جواب میده یا نه؟یا یه گلی معرفی بفرمایین که دارای گلهای ریز باشه که در شرایط اتاق هم جواب بده تشکر

  3. گلدان برگ بیدی من برگ های انتهایی اش نزدیک خاک خشک شده و شاخه های آن شکننده هستند. لطفا راهنمایی کنید که چطور سبز بشن و رشد کنند؟؟؟(محل گلدان در تراس در سایه است)

  4. سلام گل برگ بیدی من ساقه هاش خیلی بلند و آویزان شده و مدام می شکند در ضمن برگ ها با فاصله شده اند و ابتدای گیاه بدون برگ شده باید جا کار کنم که پر تر و با طراوت تر بشه

    • سلام و احترام . گیاهتون نیاز به نور افتاب داره . گیاهتون را هرس کنید تا گیاتان دوباره جوانه های جدید بزند . شاخه های اضافی را نیز می توانید به راحتی در اب ریشه دار کنید .

  5. سلام با تشکر از وبلاگ خوبتان برگ بیدی دارم بر گهایش ریز شده و جذابیت قبل را ندارد برای برگشت جذابیت برگ ها چیکار کنم ؟پاسخ : سلام گلدان خود را منظم ابیاری کنید . اگر مدت هاست گلدان خود را عوض نکرده اید و حجم گلدان شما پر از ساقه شده به گیاه خود کود دهید و بهتر است گل خود را به گلدان بزرگتری انتقال دهید ویا خاک گلدان را عوض کنید

  6. سلام من نهال گل محمدی یه دونه میخوام میخواستم ببینم یک نهال هم میفروشید اگر فروش دارید قیمت آن چند است. امیدوارم فروش داشته باشید با قیمت مناسب. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه