باغچه زیبا
گاهی زندگی در شهرهای بزرگ و آپارتمان های کوچک ما را به طرز عجیبی از گل ها و گیاهان زیبا دور می کند، ولی باور کنید می توانید بهار را با کاشت گل هایی زیبا در باغچه و یا گلدان به خانه خود ببرید. اصلا سخت نیست، فقط کافی است کمی همت کنید و نکات ساده ای مانند نوع خاک، روش آبرسانی ، میزان نور و… را رعایت کنید. مطمئن باشید مدتی پس از حضور این گیاهان سرسبز و زیبا در منازلتان از تغییر روحیه خود شگفت زده خواهید شد.

با رسیدن فصل بهار و به شکوفه نشستن درختان، زیبایی طبیعت بیش از پیش جلوه گر می شود. شاید این زیبایی های خیره کننده بتواند تلنگری هر چند کوچک ایجاد کند و میان این همه هیاهوی زندگی ماشینی، توجه انسان را به سوی طبیعت جلب کند.
گاهی زندگی در شهرهای بزرگ و آپارتمان های کوچک ما را به طرز عجیبی از گل ها و گیاهان زیبا دور می کند، ولی باور کنید می توانید بهار را با کاشت گل هایی زیبا در باغچه و یا گلدان به خانه خود ببرید. اصلا سخت نیست، فقط کافی است کمی همت کنید و نکات ساده ای مانند نوع خاک، روش آبرسانی ، میزان نور و… را رعایت کنید. مطمئن باشید مدتی پس از حضور این گیاهان سرسبز و زیبا در منازلتان از تغییر روحیه خود شگفت زده خواهید شد. اگر خانه شما دارای حیاط و باغچه است هیچ تردیدی به خود راه ندهید و به سرعت دست به کار شوید.

گل ها در بهار
ابتدا نقشه باغچه موردنظر را طراحی کنید. بیشتر گل ها و سبزیجات روزانه به شش ساعت نور خوشید احتیاج دارند. بهتر است محل موردنظر برای باغچه و یا قرار دادن گلدان ها را یک روز زیر نظر بگیرید و مراقب ساعات تابش نور خوشید در این منطقه باشید. با توجه به میزان تابش نور خورشید می توانید گیاهان را انتخاب کنید. زیرا برخی گیاهان به سایه بیشتر و برخی به نور بیشتری نیاز دارند.
سعی کنید از گل های متنوع و رنگارنگ استفاده کنید تا نمای زیباتری داشته باشد. یکی از نکات اساسی برای داشتن گیاهانی زیبا خاک مناسب است. تقریبا تمام خاک ها نیاز به مواد مغذی مانند کود دارند تا میزان بازدهی آنها چندین برابر شود.
برای این کار می توانید از کمپوست گیاهی مانند برگ های پوسیده، توده های چمن خشک شده و یا کود حیوانی استفاده کنید. زیر و رو کردن و کندن باغچه نیز می تواند در خاک تخلخل بیشتری ایجاد کند و ریشه گیاهان قدرت نفوذ بیشتری در خاک پیدا می کنند ولی در صورتی که خاک بیش از اندازه خشک و یا خیس است، سعی کنید از زیر و رو کردن آن بپرهیزید زیرا با این عمل ساختار خاک را از بین می برید. زمان مناسب برای کندن باغچه وقتی است که خاک، رطوبت کافی داشته باشد.
برای این کار یک گلوله از خاک مرطوب درست کنید و در دست نگاه دارید. اگر با پرتاب آن بر زمین، گلوله از هم پاشیده شود، به این معناست که خاک آماده زیر و رو شدن است. حال می توانید از بذر گیاهان استفاده کنید و با آبیاری مناسب گل هایی زیبا در باغچه و یا گلدان داشته باشید. سعی کنید از گل هایی استفاده کنید که در سراسر فصل بهار توانایی گلدهی داشته باشند.
به این ترتیب می توانید همزمان با طلوع خورشید شاهد درخشش شبنم روی گلبرگ های زیبای گل باشید و روزی شاد و مفرح را آغاز کنید. از کاشت چند گیاه بوته ای و یا درخت در باغچه خانه غافل نشوید.
به این ترتیب می توانید سایه مورد نیاز برای برخی گیاهان سایه پسند را نیز فراهم کنید. علاوه بر آن سبزی این درختان و بوته ها می تواند در فصل زمستان هم مایه شادی جسم و روح شما را فراهم کند و همچنین پناهگاهی برای پرندگان کوچک و زیبا باشد. هنگام خرید گیاهان دقت لازم را به کار ببرید. از خرید گیاهانی که دارای برگ های زرد و یا خال های قهوه ای هستند، بپرهیزید.
زیرا این گیاهان بیمار زیبایی و جذابیت چندانی به باغچه شما نخواهند بخشید. از نکات مهم دیگر برای داشتن باغچه ای زیبا و پرطراوت، کنترل علف های هرز است. زیرا این علف ها با رقابت بر سر به دست آوردن نور، آب و موادغذایی، فرصت رشد را از گل ها و گیاهان شما می گیرند.
آبیاری باغچه و گلدان ها نیز یکی از مسائل اساسی و مهم در باغبانی است. برای آبیاری مناسب گیاهان سعی کنید بیشتر خاک اطراف ریشه را موردنظر قرار دهید. هیچ گاه گل را از آب اشباع نکنید زیرا مقداری از آب تبخیر شده و یا تخلیه می شود. تا زمانی به گل آب دهید که احساس کنید خاک مرطوب شده است. از آب دادن به گیاهان در نیمروز آفتابی پرهیز کنید زیرا آب در اثر تابش نور خورشید به سرعت تبخیر می شود.
بهترین زمان آبیاری باغچه صبح زود و یا عصر است. در صورت امکان برای این کار از شیلنگ و یا آب فشان استفاده کنید. برای کاهش تبخیر و هدر رفتن آب، در ساعاتی از روز که شاهد وزش باد هستید از آبیاری گیاهان خودداری کنید. تعداد دفعات آبیاری را کم کنید ولی بر کیفیت کار خود اضافه کنید، به این ترتیب سیستم ریشه ای گیاهان بسیار سالم و قوی خواهد شد.
برای هرچه زیباتر شدن باغچه خود سعی کنید از ایده های دیگران هم استفاده کنید. شاید طراحی پرچین هایی زیبا در اطراف باغچه خالی از لطف نباشد. برای درست کردن این پرچین می توانید از شاخه های اضافی درختان، تکه های شکسته گلدان های سفالی و یا سایر ظروف استفاده کرد.
تخته سنگ های کوچک و بزرگ هم می تواند نمایی زیبا به باغچه شما دهد. اگر در آپارتمان زندگی می کنید و نمی توانید باغچه داشته باشید با کاشت گل در گلدان های مختلف، نیاز طبیعی خود را برآورده کنید. گلدان های سفالی برای گیاهانی که دارای طول عمر زیادی هستند، بسیار مناسب است. نفوذپذیری این گلدان ها به این معناست که باید مرتبا آبیاری شوند.
گلدان های سفالی لعابدار برای گل های کاملیا و گیاهان ژاپنی بسیار مناسب است. فقط مراقب باشید خاک گلدان حتما زهکشی شده باشد. گلدان های سنگی نیز می تواند چهره ای زیبا به آپارتمان شما ببخشد. در صورت دلخواه می توانید این گلدان ها را رنگ آمیزی کنید.
گلدان های پلاستیکی بسیار ارزان و مقرون به صرفه هستند، رطوبت را به خوبی در خود حفظ می کنند ولی برای زمستان مناسب نیستند زیرا نمی توانند گرمای مناسب برای ریشه گیاهان در فصل زمستان ایجاد کنند. این گلدان ها را از تابش مستقیم نور خورشید دور نگه دارید. گلدان های چوبی بسیار ارزان تر از سفالی ها هستند و برای نگهداری از بوته ها بسیار مناسب اند. برای تقویت خاک گلدان ها می توانید از کمپوست ها استفاده کنید.
برخی از کمپوست هایی مانند «پیت» برای گیاهان اسیددوست مانند رودو دندرون ها و کاملیاها بسیار مناسب اند. هنگام خرید این کمپوست ها مواظب باشید بسته کاملا سالم و بدون آسیب باشد در غیر این صورت ممکن است به گیاهان شما آسیب وارد کند. گیاهان آپارتمانی که نیازی به نور خورشید ندارند را می توان در پله ها قرار داد و هنگام ورود به منزل از سبزی و طبیعت بهره برد. نرده ها را هم از یاد نبرید، از آنها هم می توانید کمک بگیرید. گیاهان رونده با پیچیدن در اطراف نرده ها، می توانند در زمان گلدهی، زیبایی فوق العاده ای را برای شما به ارمغان آورند.

میترا جلیلی

روزنامه کارگزاران

 

  • bostane
  • دی 21, 1391
  • 1974 بازدید

یک دیدگاه برای “ایجاد باغچه ای زیبا در فصل بهار”

  1. این پول لامصب اگه بود یه باغچه ای درس میکردم به قشنگی بهشت حیف که خیلی هزینه برمیدارن من عاشق گل و گیاهم اما باغچه ندارم بکارم چیزی کاش منم باغچه داشتم تو حیاطم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه