کاشت تکثیر و نگهداری انواع ارکیده

معرفی انواع گل ارکیده شامل :

گل ارکیده کاتلیا Cattleya intermedia – گل ارکیده فالائنوپسیس spp.Phalaenopsis – گل ارکیده انسیدیومspp.Oncidium – گل ارکیده پافیوپدیوم Paphiopedium callosum – گل ارکیده سیمبیدیوم spp.Cymbidium

گل ارکیده کاتلیا Cattleya intermedia
گل های زیبای این گونه اولین بار در سال 1824 در اروپا مورد توجه عاشقان گل و گیاه قرار گرفت.
امروزه هیبریدهی زیبایی از این ارکیده ها وجود دارند که به خوبی می توانند در اتاق زندگی کنند. ارکیده های ین جنس بعد از دوران گل دهی نیاز به یک دوره استراحت دارند که در آن آب کافی را بری جلوگیری از خشک شدن به دست بیاورند. اگر ارکیده هی کاتلیا در خانه دارید، علاوه بر چشم هایتان باید از حس بویایی تان هم استفاده کنید تا لذت تان کامل شود. بعضی از گونه هی کاتلیا علاوه بر ظاهری چشم نواز عطری شامه نواز هم دارند.

 

ارکیده کاتلیا Cattleya intermedia
ارکیده کاتلیا Cattleya intermedia

 

گل ارکیده فالائنوپسیس spp.Phalaenopsis
ارکیده های پروانه ی ین نامی است که در بعضی منابع فارسی به آن می دهند. ین گل ها از انواع ارکیده هیی هستند که پرورش آنها راحت است. ینها بسترهی سنگی را بری رشد و زندگی ترجیح می دهند. ین ارکیده ها شامل حدود 400گونه هستند که در جنوب شرق آسیا جیی که گرم و مرطوب است به صورت درخت زندگی می کنند. علاوه بر آن گونه هی فالائنوپسیس از بهترین گونه ها بری نگهداری در آپارتمان هستند. ین گونه گل هی زیاد و بری یک دوره طولانی دارند. مناسب ترین زمان بری خرید ین گونه زمانی است که ساقه گل دهنده و تعداد کمی گل داشته باشد. با نگهداری مناسب، ساقه گل دهنده به رشد خود ادامه داده و گل هی جدید تولید خواهد کرد و ین در حالی است که گل هی قبلی نیز همچنان شاداب روی ساقه باقی خواهند ماند و شید تا یک ماه هم تازه بمانند. چند روز اول پس از خرید، دوران بحرانی در زندگی فالائنوپسیس است. گاهی بزرگترین جوانه هی گل به فاصله چند روز پس از خریدن گیاه می افتند. بری ین اتفاق دو دلیل وجود دارد: یا ینکه گیاه سردش شده و یا تحت تاثیر گاز اتیلن قرار گرفته است. گاز اتیلن که توسط میوه هی رسیده نیز تولید می شود باعث ریزش جوانه ها می شود. در ین مورد بید گل را از نزدیک منابع تولید گاز اتیلن دور نگاه داشت و در مورد اول هم بید از گیاه در برابر سرما محافظت کرد. بری ین منظور بید گیاه را چند روز اول در هویی مانند روزهی قبل و در همان دما نگاه داشت تا به مرور به دمی اتاق عادت کند.

ارکیده فالائنوپسیس spp.Phalaenopsis
ارکیده فالائنوپسیس spp.Phalaenopsis

گل ارکیده انسیدیومspp.Oncidium
عروسک های رقصانی که در جنگل هی آمریکی جنوبی زندگی می کنند. گل هی ین ارکیده ها با کوچک ترین نسیمی به حرکت درمی یند و به آن می ماند که روی شاخه ها می رقصند. صحنه ورود زنبورهی Centris که با تدبیر و حساب شده و البته با برخورد به داخل گل هی ین ارکیده ها صورت می گیرد دانشمندان را شگفت زده می کند. ین زنبورها در جنگل از قلمرو خود در برابر دیگر همنوعانشان دفاع می کنند. ظاهرا آنها تصور می کنند ین نوع ارکیده ها هم یکی از زنبورهی هم نوع خودشان هستند. وقتی در ین تقابل زنبور با گل برخورد می کند گرده ها به بدنش می چسبند و در برخورد با گل دیگر سبب گرده افشانی می شوند. ین موضوع نشان می دهد راز شباهت ین ارکیده ها به زنبورهی Centris بقی نسل گل ها است. ین راه یک وسیله مطمئن بری ادامه نسل ارکیده ها است که ینچنین به وسیله زنبورها لقاح می یابند. البته ین تنها یکی از ترفندهی جالب ارکیده ها بری اطمینان از گرده افشانی موفق و ادامه نسل است.
حدود 800گونه از ین گل ها در مناطق مختلفی زندگی می کنند. از فلوریدا گرفته تا منطقه آمازون و کشور آرژانتین. بری نگهداری ین عروسک هی زیبا دمی اتاق بید خنک باشد، حدود ?? درجه سانتیگراد. ین گونه رطوبت بالیی را می پسندد، نیاز آبی ین گیاه هم تنها در حدی است که دمبرگ حبابی شکل آنها چروکیده نشود.

spp.Oncidium flower گل ارکیده
ارکیده انسیدیومspp.Oncidium

گل ارکیده پافیوپدیوم Paphiopedium callosum
ین ارکیده ها را بانوی خرامان می گویند. ین گونه ها با ترکیب رنگ بسیار زیبا و متنوع در میان دیگر ارکیده ها خودنمیی می کنند که با توجه به رنگ برگ هیشان به دو گروه تقسیم می شوند. یک گروه با برگ هی لکه لکه ی که در تابستان گل می دهند و ارکیده هی با رنگ سبز یکنواخت که هوی خنک تر را ترجیح می دهند و غالبا در زمستان گل می دهند. حدود 60گونه از ین ارکیده ها که بومی جنوب شرق آسیا هستند، شناخته شده است. ین ارکیده ها در زمستان بید در معرض نور خورشید باشند و در تابستان ها نیز پنجره هی رو به شمال را ترجیح می دهند. گونه هی گرمادوست به خوبی در دمی اتاق و حتی در رطوبتی بالاتر از متوسط به خوبی رشد می کنند. نیاز دمیی ارکیده هی خرامان بسته به نوع برگ و گل آنها تفاوت دارد. گیاهانی که برگ هی لکه لکه ی دارند سرما را بسیار زیاد تحمل می کنند، حال آنکه گیاهانی که در هر ساقه بیش از یک گل دارند گرما را دوست دارند.

 

ارکیده پافیوپدیوم Paphiopedium callosum
ارکیده پافیوپدیوم Paphiopedium callosum

گل ارکیده سیمبیدیوم spp.Cymbidium
ینها ارکیده هیی هستند که در بیرون از ساختمان قادر به رشدند. آنها در نور کافی تابستان به بهترین نحو گل هی خود را آشکار می کنند، همینطور در اویل پییز قبل از ینکه برگ ها به زردی بگریند.
ین نوع ارکیده نیز مانند سیر خویشاوندانش هنگامی که غنچه هیش باز می شود، بید از تابش قوی خورشید در امان باشد. ارکیده هی سیمبیدیوم اولین ارکیده هیی بودند که به عنوان گیاهان آپارتمانی به فروش رسیدند. ین ارکیده ها به صورت گل هی شاخه بریدنی عرضه می شوند که در ابتدا اندازه گل ها بسیار بزرگ بوده است. امروزه رقم هی جدیدی به نام mini cymbidium یا midi cymbidium تولید شده اند که گل هی کوچک تر و مناسب تری بری داخل آپارتمان تولید می کنند. ین گیاهان دو تا سه ماه در سال گل می دهند.

نگهداری این ارکیده ها در خانه خیلی راحت است و در مقابل رفتار بد انسان، تحمل بالیی دارند.
گونه هایی از ارکیده که در ین مقاله از آنها نام بردیم تنها نمونه کوچکی از انواع گیاهانی است که می توانند زیبیی بخش خانه هی ما باشند. هر چند زندگی امروزه ما را مجبور کرده باشد از طبیعت دور شویم و در آپارتمان کوچک و بدون باغچه زندگی کنیم. اما همین که ما گلدان هی گل و گیاه سبز را به داخل خانه مان می آوریم نشان می دهد هنوز به گیاهان وابسته یم با ین کار ثابت می کنیم زندگی بدون سبزی گیاهان طراوت و شادابی لازم را ندارد. آنها به یاد ما می آورند که هنوز زیبیی، زیبا است.

ارکیده سیمبیدیوم spp.Cymbidium
ارکیده سیمبیدیوم spp.Cymbidium

منبع : agriculture.parsiblog.com – bostane.ir

۲ دیدگاه برای “معرفی انواع ارکیده ها با آموزش کاشت تکثیر و نگهداری انواع گل ارکیده”

  1. سلام.این روزها پستی در شبکه ها می گردد که نوعی ارکیده را به نام آریا که شبیه دو پرنده ی کنار هم ست نشان میدهد و ادعا میشود این گل هر ۴۰۰سال یکبار در هیمالیا می روید.باتوجه به تخصص شما در ارکیده آیا این ادعا را درست میدانید؟ممنونم

  2. سلام. چرا توی تایپ مطلب تون که در مورد گل ارکیده هست از “” ا “” انقد کم استفاده کردید؟؟؟ بسختی میشه مطلب شو خوند و درک کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه