اسپاتی

 گل اسپاتی فلیوم یا فیلوم ( تکثیر کاشت نگهداری و مراقبت گل اسپاتی فیلوم )

گل اسپاتی فلیوم
شاید اسم این گیاه کمی برایتان عجیب و ناآشنا باشد، ولی خیلی از ما آن را می شناسیم و شاید حتی داخل خانه مان چنین گلدانی هم داشته باشیم در حالی که اسم آن را نمی دانیم. پس اگر می خواهید بدانید اسپاتی فیلوم چیست و چطور باید از آن نگهداری کرد، ……..

 
خوب است بدانید اسپاتی فلیوم یا برگ قاشقی، گیاهی همیشه سبز است با برگ هایی نیزه ای شکل. برگ های این گیاه اغلب سبز تیره است با گل هایی سفید و کوچک که در بیشتر فصل های سال به شکل قاشقی رشد می کند و داخل آن هم پرچم متراکمی وجود دارد.
اسپاتی فلیوم به نور مناسب نیاز دارد و باید در محیطی با نور متوسط قرار بگیرد که البته مستقیم به گیاه نتابد. برای آبیاری هم باید دقت کنید که در فصل های گرم سال، اسپاتی فلیوم به آب بیشتری نیاز دارد و تقریبا هفته ای دو مرتبه باید به آن آب بدهید.

اسپات فیلوم گیاهی است بومی کشور کلمبیا که برگهای بیضوی و کشیده که بیشتر دارای رنگ سبز تیره است و ساقه هایی که مستقیما” از خاک بیرون می اید و در بیشتر  فصول سال و بخصوص بهار و پاییز گل های سفید قاشقی شکل می باشد که در وسط ان پرچم متراکم ان وجود دارد.

مشخصات اسپاتی فیلوم :

اسم علمی این گیاه Spathiphyllum wallisii ، از خانواده Araceae می باشد. این جنس دارای ۳۶ گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی استثنایی است گونه مورد نظر بومی کلمبیا بوده و ارتفاع آن لبه ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر می رسد. اسپاتی فیلوم دارای برگهای سبز براق به شکل نیزه ای است و گلهای کوچک آن روی سنبله سفید استوانه ای، ظاهر میشوند. این سنبله توسط اسپات سفید رنگ تخم مرغی شکل پوشیده شده و زمان گلدهی این گیاه در تابستان است.

مراقبت و نگهداری اسپاتی فیلوم : اسپاتی فیلوم به نور متوسط، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۹۰ درصد وخاک کمی اسید احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیازاین گیاه را می توان به میزان ۲ گرم درلیتر، هر دوهفته یکبار، از فرودین تا مهر ماه ، مورد استفاه قرار داد.

خاک: کود زیاد باعث قهوه‌ای شدن نوک برگه ها می شود.مخلوطی از خاک باغچه، خاک برگ باکمی ماسه برای این گیاه مناسب است.

گلهای آپارتمانی,زیباترین گیاهان آپارتمانی,شرایط نگهداری گلهای آپارتمانی
گل اسپاتی فیلوم

ازدیاد و تکثیر اسپاتی فیلوم :

اسپاتی فیلوم را می توانید با مراقبت زیاد، ازاواسط تا اواخر بهار، تکثیر کنید. از توده های متراکم گیاه می‌توانید تعدادی گیاه جدید به دست آورید. خاک اطراف ریشه را کاملا مرطوب کنید و به آرامی پاجوشهای موجود در کنار گیاه مادری را، که حداقل ۳ تا ۴ برگ دارند، جدا کنید. اگر تعداد برگها کمبود، سعی کنید آنها را در حالیکه متصل به پاجوشهای بزرگتر هستند، جدا نمایید. برای قطع ریزومها، از چاقوی تیز استفاده کنید. سعی کنید هر گیاه جدید، همراه ریشه نیرومند و فعالی باشد. هریک را جداگانه در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ سانتیمتر بکارید. گیاه جدید را برای چند هفته با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و وقتی رویش جدید آغاز گردید، پوشش را بردارید. گلدانها را در دمای ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد و نور کافی قرار دهید و گاهی با آب ولرم مه پاشی کنید.

بیشتر پرورش دهنده های گل و گیاه بر این عقیده اند که برای گل دهی اسپات فیلوم باید شوکی به گیاه وارد کرد که این شوک به گونه های گوناگون به اسبات فیلیوم وارد می شود از قبیل شوک سرمایی ،شوک گرمایی که باعث تشنگی دادن به گیاه می شود و یا اینکه ریشه های مویی اسبات فیلیوم توسط تکانیدن خاک مورد شوک قرار گیرد و بعد از این شوک ها  اسپات فیلوم باید تحت کوددهی خوب قرار گیرد تا برای فصل گل دهی اماده شود.(از میان کود های مختلف برای این موضوع می توان از کود کریستالون ۳۶ درصد نام برد.)

گیاه  اسپات فیلوم در میان گیاهان آپارتمانی بدلیل اینکه از برگ های پهن برخوردار است در فصل تابستان نیاز به آب فراوان دارد از این رو در فصول گرم سال به ۳ نوبت آبیاری و در مابقی ایام سال به ۱ تا ۲ نوبت آبیاری در هفته نیاز دارد .

البته ناگفته نماند  اسپات فیلوم در فصول سرد سال نسبت به سرما حساس است از این رو باید دمای ۲۰تا ۲۵ درجه سانتی گراد برایش تامین شود.

خاک مناسب برای  اسپات فیلوم خاک نیمه سبک با زه کش مناسب است و نیاز نوری  اسپات فیلوم در فصل گل دهی نور غیر مستقیم یا نیم سایه است ولی در مابقی فصول در محیط کم نور نیز سازگار می باشد.

ازدیاد  اسپات فیلوم از طریق تقسیم بوته در پاییز امکان پذیر است . البته در بعضی مواقع برگ های  اسپات فیلوم دچار سوختگی می شود که یا از نور زیاد ،گرما و تشنگی گیاه می باشد که با آّبیاری به موقع و همچنین تقویت  اسپات فیلوم با کود کریستالون یا کود های مایع همچون زربال می توان این نقیصه را برطرف کرد.
منبع : www.golabad.com – bostane.ir

۷ دیدگاه برای “اسپاتی فلیوم ( تکثیر کاشت نگهداری و مراقبت گل اسپاتی فیلوم )”

 1. سلام
  من دو تا دسته پر برگ از گیاه مادری جدا کردم ، ریشه هم داشت ، دوتاش رو کنار هم تو یه گلدون کاشتم ، تقریبا ۱۰ روز پیش ، هفته ای دو بار اب دادم ، کود و نورش هم خوبه ، الان تمام برگهاش زرد شده و از گلدون آویزون. باید چکار کنم؟ خیلی ناراحتم ، لطفا راهنمایی کنید ، ممنون

 2. اگر یک تصفیه کننده خوب هوا می‌خواهید، اسپاتی فیلوم را انتخاب کنید. این گیاه قادر است فرمالدیید، بنزن، متیل، تولوین، استون، و مونوکسید‌کربن هوا را تصفیه کند.
  ما طراح دیوار سبز و روف گاردن هستیم و در پروژه های زیادی از این گیاه استفاده کردیم
  http://www.divarsabz.com

 3. سلام خسته نباشید
  گل اسپاتی فلیوم من خیلی پژمرده شده ولی هنوز هم گل میده نوک برگاش هم قهوه ای تیره شده و گلهاش هم بعد از مدتی قهوه ای و خشک میشن و می ریزن !
  ممنون میشم راهنماییم کنین تا دوباره گلم سرحال شه :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه