درخت آووکادو  ، گیاه بومی آمریکای مرکزی و مکزیک است و تا ۲۰ متر رشد می‌کند و رشد خیلی سریعی دارد. این گیاه همیشه برگ‌های سبز دارد که طول آن‌ها به ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر می‌رسد. گل‌های آن نامشخص (ناپیدا) و به رنگ زرد مایل به سبز و قرمز تیره به عرض ۵ تا ۱۰ میلی‌متر است. میوهٔ گلابی شکل آن از نظر گیاه‌شناسی یک سته یا شفت است که ۷ تا ۱۰ سانتی‌متر طول دارد.

آووکادو یک گیاه همیشه‌سبز و دارای میوه‌ای روغنی است که سرشار از چربی‌های قابل‌هضم است و می‌توان با آن‌یک سس سالم به همراه سبزی‌ها خام درست کرد.پژوهشگران و متخصصان تغذیه در سراسر دنیا، خواص و مزایای بسیار زیادی را برای آووکادو ذکر کرده‌اند. کاشت آووکادو یا گلابی آمریکایی در گلدان بسیار ساده است و شما به‌راحتی می‌توانید یک درخت آووکادو در منزل خود داشته باشید. مطالعه مراحل زیر شما را برای کاشت آووکادو در گلدان کمک می‌کند.

شرایط محیطی نگهداری و کاشت آووکادو در گلدان

آبیاری: خاک این گیاه باید همواره مقداری مرطوب باشد ولی خیس نباشد. بهترین زمان برای آبیاری آووکادو هنگامی است که سطح خاک نسبتاً خشک‌شده است.

خاک: آووکادو می‌تواند در انواع مختلف خاک با منشان آتش‌فشانی، لومی شنی و یا آهکی رشد و باردهی خوبی داشته باشد. توجه داشته باشید از آنجائی که آووکادو به پوسیدگی‌های ریشه حساسیت زیادی دارد، لذا خاک گلدان بایستی از زهکش مناسب برخوردار باشد.

دما: بهترین دما برای رشد آووکادو 25 تا 28 درجه سانتی‌گراد است. گرمای بیش از این حد باعث کاهش فتوسنتز گیاه شده و عملکرد محصول کاهش می‌یابد.

نور:  مکان کاشت آووکادو در گلدان باید به‌گونه‌ای باشد که پرنور و روشن بوده ولی نور مستقیم آفتاب به گیاه نتابد.

چنانچه شرایط محیطی نگهداری آووکادو شما مناسب بوده و کمی خوش‌شانس باشید، گیاهتان بعد از ۳ الی ۴ سال میوه خواهد داد. جالب است بدانید داشتن چندین درخت آووکادو مختلف در کنار هم به دلیل دگرگرده‌افشانی شانس میوه دهی را بالا می‌برد.

آموزش کاشت آووکادو در منزل به صورت مرحله به مرحله و عکس :
 1. ابتدا بذر یا هسته آووکادو را بااحتیاط از میوه خارج نمایید. دقت کنید هنگام برش میوه و جدا کردن هسته از گوشت میوه، آسیبی به هسته آووکادو وارد نشود.
 2. هسته آووکادو را با ملایمت بشویید تا کاملاً تمیز شود و پرزهای میوه از آن جدا شوند. البته مراقب باشید، لایه قهوه‌ای‌رنگ دانه را از بین نبرید.
 3.   بذر آماده آووکادو را به مدت یک‌شب در هوای آزاد روی دستمال‌کاغذی قرار دهید تا پوسته آن خشک شود. سپس پوسته را به‌آرامی از آن جدا کنید.
 4. جالب است بدانید، میوه آووکادو مانند گلابی در یک قسمت گرد و برآمده و در سمت دیگر باریک و کشیده است، بنابراین موقع ریشه‌دار شدن باید بذر را از قسمتی که میوه مسطح است داخل آب قرار دهید.
 5. برای ریشه‌دار کردن هسته آووکادو باید هسته را داخل آب به‌گونه‌ای قرار دهید که نیمی از هسته که قرار است ساقه از آن خارج شود بیرون آب (قسمت بالای هسته) و نیمه دیگر آن‌که قرار است ریشه‌دار شود (قسمت پایین هسته)، داخل آب قرار گیرد. به این منظور یک لیوان باریک و بلند را انتخاب و آن را آب کنید (اندازه لیوان را طوری انتخاب کنید که هسته به‌راحتی در لبه لیوان جا شود، همچنین بهتر است از لیوان شیشه‌ای برای ادامه مراحل کاشت آووکادو در گلدان استفاده کنید.)
 6. هسته آووکادو را با کمک خلال‌دندان (مانند شکل زیر) روی لبه لیوان قرار دهید. (توجه کنید خلال‌دندان‌ها را حداکثر تا عمق 5 میلی‌متری در داخل هسته فروکنید.)
 7. میزان آب داخل لیوان را طوری تنظیم کنید که یک‌دوم الی یک‌سوم بذر داخل آب قرار بگیرد.
 8. قسمت مسطح بذر محل خروج ریشه است و این قسمت باید داخل آب قرار بگیرد. پس دقت کنید هسته را سروته داخل لیوان آب نگزارید!
 9. لیوان را در محیطی کم‌نور با دمای 22 تا 24 درجه سانتی‌گراد قرار دهید. محیط تاریک و دمای معتدل کمک می‌کند تا گیاه شما زودتر ریشه‌دار شود.
 10. آب داخل لیوان را هر 2 تا 5 روز یک‌بار بسته به تغییر رنگ آن عوض کنید. این کار از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها در آب جلوگیری می‌کند.
 11. توجه داشته باشید که در طول این مدت همواره قسمت پایین هسته آووکادو در آب باشد.
 12. به‌طورمعمول ۲ یا ۴ هفته طول می‌کشد تا ریشه از دانه خارج شود، اما گاهی ممکن است تا ۸ هفته نیز طول بکشد، پس باید صبور باشید. به‌طور منظم به آن سر بزنید و اگر مقدار آب کم شده بود، آب اضافه کنید.
 13. به‌تدریج ریشه ظاهر می‌شود،  باگذشت زمان میزان ریشه‌ها بیشتر شده و همه فضای لیوان را پر خواهند کرد. سپس ساقه نیز از قسمت بالای بذر خارج می‌شود.
 14. وقتی ارتفاع ساقه کمی بلند شد، زمان آن است که نهال آووکادو خود را به گلدان مناسب منتقل کنید.
 15. بهترین گلدان برای کاشت آووکادو، گلدان سفالی و دارای قطر ۱۰ الی 2۵ سانتیمتر است.
 16. برای کاشت آووکادو در گلدان از خاک‌برگ پوسیده استفاده کنید. در وسط خاک حفره‌ای ایجاد و بااحتیاط گیاه جوان را درست در وسط گلدان بکارید.
 17. مراقب باشید در طول کاشت آووکادو در گلدان به ریشه‌های گیاه آسیبی نرسد. همچنین لازم است قسمتی از بذر آووکادو بیرون از خاک باشد.
 18. هنگامی‌که طول گیاه به ۱۵ سانتیمتر رسید، دو برگ انتهایی ساقه را قطع کنید. این کار باعث می‌شود برگهای جانبی رشد کرده و گیاه پرپشت شود.
 19. گلدان را پشت پنجره  جنوبی قرار دهید و مرتب آن را آبیاری کنید. بین آبیاری‌ها اجازه دهید خاک گلدان خشک شود. این مورد را می‌توانید با فروبردن یک خلال یا سیخ چوبی در خاک گلدان کنترل کنید.گلدان شما باید دارای سوراخ باشد تا آب اضافی از ته آن خارج شود.

 


 1. شرایط کاشت آووکادو در خارج از منزل چیست؟

  هم اکنون در برخی از شهرهای شمالی کشور این گیاه پرورش داده شده است. دقت کنید که درخت آووکادو به محیط گرم و مرطوب نیازمند است و یک میوه استوایی محسوب می شود. بنابراین اگر محیط زندگی شما دارای رطوبت بالا و گرمای مناسب در طول سال می باشد می توانید این درخت زیبا را در خارج از منزل نیز پرورش دهید.

  1. رابطه‌ آووکادو با زیباییاز آنجایی که این میوه سرشار از پروتئین و چربی است، مصرف آن می‌تواند به حفظ لطافت و شادابی موهای شما کمک کند. به علاوه اگر موهای خشکی دارید، می‌توانید نصف آووکادو را رنده و با یک قاشق چای‌خوری روغن زیتون و یک عدد زرده تخم‌مرغ مخلوط کنید و هر روز به مدت 20 تا 30 دقیقه آن را روی موهای خودتان که از قبل مرطوب کرده‌اید، ماساژ دهید و بعد موهایتان را با یک شامپوی ملایم و آب گرم شست‌وشو دهید.

   به این شیوه کمتر از یک ماه، موهایی نرم و براق خواهید داشت! شما می‌توانید برای شاداب شدن پوست صورت و گردنتان هم از ماسک طبیعی آووکادو استفاده کنید. اگر پوستتان خشک است، آووکادو را با یک قاشق چای‌خوری عسل مخلوط کنید و آن را به مدت 15 دقیقه روی پوستتان بگذارید و بعد با آب ولرم آن را بشویید. اگر هم پوستتان معمولی یا چرب است باید برای تهیه ماسک آووکادو آن را با 1 قاشق چای‌خوری آبلیمو مخلوط کنید

  خواص آووکادو

  پژوهشگران و متخصصان تغذیه در سراسر دنیا، خواص و مزایای بسیار زیادی را برای آووکادو ذکر کرده‌اند که ما در اینجا 6 مورد از مهم‌ترین آنها را برایتان توضیح می‌دهیم:

  1 تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف منظم آووکادو می‌تواند تا حد قابل ملاحظه‌ای خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد.

  2 پژوهشگران می‌گویند که ترکیبات موجود در آووکادو می‌تواند سلول‌های پیش‌سرطانی و سرطانی که عامل ابتلا به سرطان دهان هستند را از بین ببرند.

  3 آووکادو هم مانند روغن زیتون سرشار از اسید اولئیک است. این ماده یکی از بزرگ‌ترین عوامل پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان محسوب می‌شود.

   

  4 آووکادو حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که می‌توانند خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی را کاهش دهند و از پیری زودرس پوست جلوگیری کنند.

  5 اضافه کردن آووکادو به سالاد باعث می‌شود که مواد مغذی موجود در سبزیجات سالاد 5 برابر سریع‌تر و بیشتر جذب بدن شما شود.

  6 سطح بالای فولات موجود در این میوه می‌تواند خطر سکته قلبی را در افراد مستعد کاهش دهد.

منابع: setare.com ,asriran bostane.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه