زایمان پرورش و نگهداری ماهی گوپی
ماهی گوپی از نظر شکل بسیار متفاوت هستند و حتی در یک گونه خاص نمی توان دو قطعه مشابه پیدا کرد. ماهی گوپی ماده دارای رنگ خاکستری تیره است، حال آنکه گوپی نر بسیار خوشرنگ و با طرحهای متنوع است و باله های بزرگی دارد. گونه های مختلفی از ماهی گوپی وجود دارد که شما می توانید با تکثیر انواع جدیدی از آن به دست آورید. در شکل زیر انواع گونه های مختلف نر را ملاحظه نمایید.
ماهی گوپی “Poecilia reticulata” یکی از گونه های ماهی های آب شیرین و از محبوب ترین ماهی های آکواریومی است. آنها رنگارنگ، پر جنب و جوش، بسیار سرگرم کننده و سازگار با شرایط مختلف هستند.

با این حال، چیزی که بیشتر باعث محبوبیت این ماهی شده اینست که نگهداری آنها بسیار ساده تر از بسیاری از گونه های دیگر است.

در اینجا برخی از عوامل کلیدی مراقبت از گوپی های شما بیان خواهد شد:

 پرورش و نگهداری ماهی گوپی

حجم آکواریوم مناسب برای ماهی گوپی

گوپی ماهی بسیار کوچک است بطوریکه در یک محیط زیستی کوچک می تواند زندگی کند بنابراین بطور معمول و در صورت نبود فضای کافی نیازی به آکواریم بزرگ ندارد. از نظر اندازه این ماهی اندازه های مختلفی بین ۶-۴ سانتیمتر است.

با این حال، آنها نیاز به یک مقدار مناسب از فضا دارند و برای به رشد آنها آکواریم خود را به اندازه کافی بزرگ انتخاب کنید. می توانید از قاعده کلی یک گالن آب برای یک اینچ از ماهی جهت برآورد حجم آب استفاده کنید.

بنابراین ابتدا باید با ۴ گالن آب شروع کنید و برای هر گوپی اضافی،  یک گالن آب اضافه کنید. می توان گفت به ازای هر گوپی یگ گالن آب لازم است.

برای مثال:

۴ گالن آب برای ۳ گوپی
۶ گالن آب برای ۶ گوپی
۹ گالن آب برای ۹ گوپی و غیره.

بهترین نسبت نر به ماده ماهی گوپی برای نگهداری

دو راه برای نگه داشتن گوپی در آکواریوم وجود دارد.

اگر به فکر تکثیر ماهی گوپی نیستید و صرفا برای سرگرمی خود در آکواریوم دارید پس تمام گوپی ها را نر انتخاب کنید چون نرها رنگارنگ تر از ماده ها هستند و در زیبایی آکواریوم تاثیر دارند.

نگهداری و زایمان ماهی گوپی قرمز
ماهی گوپی قرمز

نحوه شناخت گوپی ماده از نر

در مقابل، اگر شما مایل به نگه داشتن هر دو جنس از گوپی هستید، باید بدانید که از چه نسبت نر به ماده استفاده کنید.
کارشناسان توصیه می کنند برای گوپی حداقل از نسبت ۱:۲ نر به ماده استفاده شود.

مثلا:
۱ نر و ۲ یا بیشتر از ماده
۲ نر و ۴ یا بیشتر ماده
۳ نر و ۶ یا بیشتر ماده و غیره.

تکثیر پرورش و زیاد کردن ماهی گوپی :

زمانی که ماده ها و نرها با هم باشند عمل لقاح را انجام می دهند. نرها هنگام مواجه شدن با ماده به وسیله بازکردن باله هایشان و پیچ دادن به بدنشان نمایش یک اظهار علاقه را انجام خواهند داد. گوپی ها زنده زا هستند.

ماهی گوپی مشکی در آکواریوم

نوزادها بعد از این که متولد شدند باید فوراً از والدینشان دور شوند در حقیقت نوزادگوپی در محلهای مناسب و خوبی پنهان می شود . نوزاد گوپی غذای لذیذی برای اغلب ماهیها می باشد. گوپی های ماده لاغردر حدود سه ماهگی بالغ می شوند و نرها زودتر بالغ می گردند.

دوره دوباره بارور شدن برای ماده ۴ هفته طول می کشد، آنها مولدهای خوبی هستند بنابراین اگر شما فقط در آکواریوم ماهی گوپی دارید، آنها می توانند بارها تکثیر یابند.

آنها ماهی های اجتماعی هستند، بهتر است که در آکواریوم بیش از ۵ گوپی داشته باشیم. قابل ذکر است که گوپی ها، ماهیهای دیگر را در آکواریوم اذیت می کنند چون آنها اغلب بقیه ماهیهای اطرافشان را دائماً دنبال می کنند. اما آنها آسیبی به ماهیهای دیگر نمی رسانند.

دمای آب مناسب ماهی گوپی

گوپی به سرسختی و توانایی زیادش برای سازگاری با محیط های مختلف شناخته شده است، اما اگر شما واقعا می خواهید گوپی های شما احساس راحتی کنند، برخی از توصیه های کلی برای ساخت آکواریوم و تامین بهترین مکان برای نیازهای دقیق آنها وجود دارد.

ساده ترین راه برای انجام این کار تقلید از زیستگاه طبیعی آنها در آب های رودخانه آمازون و یا رودخانه ها و دریاچه ها در سراسر جنوب امریکا است. درجه حرارت آب ایده آل برای گوپی در هر نقطه بین ۲۴⁰-۲۳⁰ است. چیزی که مهم است ثبات دماست. نوسانات دمایی زیاد ممکن است سلامت گوپی را به خطر بیاندازد.

پرورش و نگهداری ماهی گوپی

پارامترهای آب و زمان تعویض آب

سختی آب و pH هر دو بسیار مهم است. سطح pH را از ۱ تا ۱۴، مقدار PH بین ۱ و ۷ اسیدی در نظر گرفته و pH=7 بدان معناست که آب خنثی است؛ بالاتر از ۷ نشانگر آب عمومی (قلیایی) است.

سطح pH ایده آل برای یک گوپی محدوده ۶.۸-۷.۸، در زیستگاه طبیعی خود است. سختی آب ایده آل برای گوپی DGH 8/12 است. ارتباط سختی و PH آب بسیار مهم است. معمولا، سختی آب بالاتر سطح pH بالاتر دارد.

برای تعویض آب یک قاعده کلی برای اکثر گونه ها است که توصیه میکند نیمی از آب آکواریوم را در هر هفته تعوبض کنید بنابراین همیشه تازه و تمیز باقی می ماند.

تفاوت ظاهری ماهی گوپی نر و ماده
تفاوت ظاهری ماهی گوپی نر و گوپی ماده

خوراک و تغذیه ماهی گوپی

شاید مهم ترین چیز در نگه داشتن گوپی تغذیه باشد. ماهی گوپی را می توان با انواع غذاها تغذیه کرد.
ماهی گوپی از غذاهایی که تنوع زیادی دارند تغذیه می کند نظیر (غذاهای پودری، جلبک اسپرولینی، کاهو، اسفناج، غذاهای خشک فریز شده).

آنها تقریباً همه چیز می خورند. گوپی ها معده کوچکی دارند وبا یک بارتغذیه سیر می شوند. طبق این رویه، وقتی نوزاد گوپی که بسیار ریز و کوچک است، لارو یا کرمی که به اندازه جثه خودش است را می خورد برای بیننده خیلی جالب است اگر چه آن لارو اغلب ممکن است بزرگ تر از بچه گوپی ها باشد. آنها دوست دارند ماکارونی بخورند و بهترین غذادهی برای آنها ۳ وعده در روز است.

فیلم زایمان ماهی گوپی :

انواع رنگ های ماهی گوپی

تمام انواع رنگ های ماهی گوپی
تنوع و تمام انواع رنگ های ماهی گوپی

منابع : manshur.com – bostane.ir

۱۲۵ دیدگاه برای “آموزش کامل پرورش تکثیر و نگهداری ماهی گوپی با نکات ریز”

 1. سلام من دوتا ماهی گوپی دارم امروز ۱۶ تا بچه آورده باید چه کاری انجام بدم چه غذایی برسون بریزم
  بعد الان ماهی ماده رو از بچه ها جدا کردم و به جای قبلیش انداختم ولی هنوز ماهی نر اونو میزنه
  لطفاً اگه کسی می‌تونه کمکم منه

 2. سلام ببخشید چون من اطلاعات زیادی درباره ماهی ها ندارم و می خوام چند تا گوپی بخرم از شما یه سوال دارم گوپی ها معمولا چه فصل هایی باردار میشن ؟ ممنون می شم جواب بدید

 3. سلام من امروز یک ماهی نر گوپی و یک ماهی ماده گوپی خریدم بعدش بهشون غذا دادن الان رفتم دیدم مردن دلیلشون چیه
  ممنون میشم اگه بگین

  • واسه این که داداش زیاد غذا ریختی که خوردن و باد کردن و ممکنه اون غذاها تبدیل به انگل بشن و پوستشون مریض کنن‌که بازم میمیرن

  • با سلام خدمت شما دوست عزیز

   به احتمال زیاد دمای اب اکواریوم شما با ابی که گوپی در ان قرار گرفته متفاوت بوده است و این تفاوت موجب مرگ گوپی شما شده است باید دمای ابی که گوپی در ان قرار دارد را با دمای اکواریوم یکسان کنید.

   معمولا بیشتر افراد نایلونی که ماهی در ان قرار دارد را برای مدتی (۵ دقیقه) همراه با وریزر درون اب اکواریم میگذارند تا ماهی ها کم کم به دما عادت کنند و بعد وارد اکواریوم میکنند.

  • سلام بر شما دوست عزیز
   به نظر میرسه گوپی شما بر اثر ادخلال در دما مرده است.
   دمای محلی که ماهی در ان بوده است با اکواریم متفاوت بوده است .

  • سلام بر شما دوست عزیز

   به نظر میرسه به گوپی شما شک وارد شده و از محیطی که در ان قرار دارد میترسد بهتر است محیط ارامی را برای گوپی خود فراهم کنید.

 4. سلام روز بخیر
  من دیروز ۲تا ماهی گوپی خریدم
  داخل تنگ کوچیک انداختمشون
  اصلا شرایط نگهداری ازشون و نمیدونم
  حتما باید داخل اکفاریوم باشه؟ بعد باید چه زمانی آبشونو عوض بکنم، خیلی دوست دارم درست ازشون نگهدای کنم اما متاسفانه هیچی نمیدونم هر سایتیم میبینم همش در مورد اکفاریوم گفته
  ممنون میشم راهنمایی کنید🌸

  • سلام برشما دوست عزیز
   بله به اکواریوم نیاز دارید و نباید ماهی داخل تنگ باشد چون به اکسیپن نیاز دارد باید برایش پمپ هوا بخرید بهتر است مقاله نگهداری از ماهی گوپی را بخوانید.

 5. سلام من ماهی گوپی پریروز خوردیم دو جفت امروز خیلی الکی بیخود یکی از مراکز مرد یک ماهی ردگپ هم کنارشون دارم بنظرتون چرا مرد

  • سلام بر شما دوست عزیز
   ماهی ردگپ گوشت خوار است و ماهی گوپی گیاه خوار
   ماهی ردگپ به ماهی گوپی حمله کرده است.

 6. سلام وقتی بچه گوپی ها به دنیا میان تغذیشون چه جوری میشه و چه زمانی باید به اکواریوم اصلی برگردن؟؟

  • سلام بر شما دوست عزیز
   غذای ماهی های گوپی بزرگ را میان یک ورق بگذارید و با فشار انها را خورد کنید و به بچه ماهی ها بدهید .
   به مدت ۱ هفته از ماهی های بزرگتر جدا شوند تا توانایی فرار از دست ماهی های بزرگ را داشته باشند.

 7. سلام خسته نباشید میگم من دوتا ماده دارم شکمشون خیلی سیاه شده الان توی زاشگاه هست به نظرتون توی زایشگاه باشه بهتره یا توی تنگ
  ممنونم اگه جوابم رو بدین

 8. سلام دوستان ببخشید چند تا سوال داشتم
  من دو تا ماهی گبی خریدم یه نر یه ماده و توی تنگ نگه داشتم اهان با ۴ تا ماهی دیگه که شبیه ماهی عید هستن اما هم قد ماهی گبی و رنگی هستن ، رنگ هاشون هم ابی فسفری و بنفش و صورتی تا الان که باهم خیلی خوب کنار امدن سوال اصلی من این هست که گبی ماده شکم اش ورم کرده اما خال نداره و خیلیکم تحرک شده این به چه معنا هست بعد چون تازه خریدم نمی دونم چه غذای مناسب شون هست میشه راهنمایی کنید و این که چیکار کنم اینها جفت گیری کنن و از اون ۴ تا ماهی جدا کنم یا نه بعد چند تا ماده نر داشته باشم احتمال جفت گیری بالا میره میخوام ۴ ماده دیگه با ۳ تا نر دیگه هم بخرم به نظرتون خوبه ؟!

 9. سلام گوپی ماده دوسه روز مونده به زاییدن چه علائمی داره؟
  بهترین زمان انتقال ماهی گوپی به به زایشگاه کیه

 10. سلام من تو تونگم پنجتا تا کوپی دارم دوتانروسه تا ماده یکی از ماده هام بارداره و.اونیکی مادم تازه زایمان کرده وقتی زایمان کردخیلی لاغرشد که بعد زیر سنگا مرد ونرم دوم اون یکی نر رو کنده چرا نرا رو جدا کردم ویکی نرم که سالمه با چنتا زبرا انداختم باید چیکار کنم خودم پرورش لارو گوپی وفایتر دارم ولی بااین مشکل بر خوردم

 11. دوست عزیز شما از غذا هدی چرب استفاده میکنی که مخرج ماهی رو چربی گرفته و امکان دفع وجود ندارد به چند روز غذا نده بعد از غذاهای حاوی فیبر استفاده کن . میتونی با نوک سوزن خیلی آهسته یه ضربه خیلی کوچیک به مخرج ماهی ماده بزنی . امکان داره همون جا بچه ها شو دونه دونه بریزه.

 12. شما دما رو روی ۲۸ ثابت نگه دار و شعله پمپ هم متوسط نگه دار و از ۲ ماهگی به بعد با غذای زنده تغذیه کن سر ۴ ماه همه بالغ و درشت میشن

  البته باید فضای تانک تون بزرگ باشه تا بتونن خوب رشد کنن

 13. سلام ببخشید من می خوام یه آکواریوم درست کنم
  بعد می خوام از انواع رنگ ماهی گوپی یک حفت داشته باشم(نر و ماده) مثل :
  آبی
  نارنجی
  سبز
  مشکی وشاید انواع دیگه…
  بعد می خواستم ببینم مشکلی نداره؟؟

 14. ببخشید آب آکواریوم رو چجوری باید عَوَض کرد؟
  باید سیفون مخصوصش رو داشته باشی؟
  چون تازه اومدم داخل کار ماهی الآنم فقط یک جفت گوپی دارم .ممنون میشم جواب بدید.

 15. سلام علیم ببینید من ماهی گوپی نرم رو فکر کنم یک سال بود خریده بودم بعد یه ماهی ماده خریدم ماهی مادم اولش بچه نداشت بعد از چند وقت فقط ۴ تا بچه گذاشت میدیدم میره تَه تُنک و غیر طبیعی بود خیلی سخت میومد بالا بعد از دوروز وقتی اومدم غذا بدم دیدم ۴ تا بچه ماهی اومدن بالا منم قبل از به دنیا اومدن یچه ها روز در میون غذا میدادم اونم یک بار در
  روز اسم غذاشونم به یکی نشون دادم گفت بیوماره
  علت اینکه بچه کم گذاشته چیه؟ اگه میشع جواب بدید

 16. فکر نکنم آخه من یه تنک دارم نه آکواریوم و نه بخاری داره نه دستگاه اکسیژن زمانی که مادمو خریدم ۴ تا بچه گذاشت نمی دونم چرا منم فقط روز در میون بهشون غذا میدادم اما نه مشکلی نداره

 17. به هیچ وجه از داروهای ضدانگل وضدعفونی و ویتامین وضد قارچ وضد دمخوره و کلیه داروهای دیگر استفاده نکنید فقط ضد کلر و پرمنگنات وبرگ کاتاپیا ونمک دریایی که اب رو مثل بهترین اب ضد عفونی میکند

 18. برای نگهداری گوپی موارد زیر لازم

  فقط داروی ضد کلر ونمک دریایی وپرمنگنات وبرگ کاتاپیا ونمک دریایی وقرص جلبک ونور کافی
  سیفون کردن نصفی از تانک هرهفت روز یکبار،. عدم ایتفاده از کلیه داروهای بازار، رعایت کردنه نسبت تعداد ماهی های نر به ماده که اگر ۱۰ تا ماده داشته باشید ۳ عدد نر کافیه در غیر اینصورت اگر ۱۰ تا نر بودن و۳ تا ماده اوتوقت ماده ها فورا میمیرن

 19. سلام خسته نباشد من ماهی گوپی گرفتم ۵ ماده ۵نر متاسفانه همه ماده های مردن و همه ماده شکمشون بزرگ شده بود و اماده زایمان بودن اما قبل زایمان میمیرن در حالی که همه گوپی های نر زنده هستن

 20. سلام بچه ماهیای گوپی من شش ماهه شدن ولی ن رشد کردن و ن جفت گیری کردن.اگه غذا یا شرایط خاص داره لطفا راهنمایی کنید.ممنون

  • سلام بچه گوپی ها به طور معمولی در ۳ماهگی بالغ میشه یا حد اقل رنگ میده-
   اولین نکته اینه که حتما باید بچه ها رو از والدین شون جدا کنی تا بتونی درست نتیجه بگیری دوم تاجایی ک امکان داره از غذای زنده مثل ارتمیا یا کرم خونی ستفاده بکنید.
   دوم اینکه تا جایی ک می تونید آب آکواریوم تون رو شفاف و تمیز نگه دارید
   سوم اگر بیشتر از غذای خشک استفاده میکنید از نوع مرغوبش استفاده بکنید.
   حتما داخل تانک ی بیو فیلتر داشته باشید
   برای غذا بیو مار حتما توصیه میشه همراه با میگو خشک.

 21. سلام من یه ماهی گوپی باردار دارم از بقیه ماهی ها جداش کردم ولی از وقتی جداش کردم غذا نمیخوره و خیلی کم تحرک شده..میشه راهنمایی کنید ایا برش گردونم به تانک اصلی ؟

  • گپی زمان زایمان معمولا چون سنگین میشن زیاد تحرک ندارن و غذا نخوردن هم نشانه این ک زمان زایمان نزدیکه
   نیازی نیست به تانک اصلی بر گردونید تا زایمان نکرده

 22. سلام خوب گفتی دستت درد نکن
  دمت گرم حلالت
  خوشم امد مرسی اگر غذا هایشان از اکوارویوم فروشی بگیرم عیب نداره

 23. باسلام‌ من‌۵تاسوال‌ازعزیزان‌گرامی‌دارم‌واگرجواب‌من‌رابدهندازانهاتشکرمیکنم‌وخداخیرشان‌بدهد‌انشائلا🤝🤝🤝🤝🤝🤲🤲
  ۱_چراوقتی‌من‌به‌ماهی‌های‌ماده‌ام‌غذامی‌دهم‌وهمه‌چیزرابرای‌انها
  فراهم‌می‌کنم‌اینقدرلاغروضعیف‌هستندوخیلی‌دیر‌دیربچه‌می‌کنند؟
  ۲_الان۶ماه‌گذشته‌چرابچه‌ماهی‌هام‌رشدنمی‌کنندابشون‌بادمای‌عالی‌که‌خودتون‌فرمودیداست‌وبهترین‌غذاهاراکه‌عرض‌کردیدرابه‌انها‌می‌
  دهم‌چرابزرگ‌نمی‌شوند؟
  ۳_ووقتی‌هم‌بزرگ‌وبالغ‌می‌شوندهمه‌نرهستندومدام‌ماده‌هایم‌درحال‌مردن‌هستندمن‌۸تاماهی‌ماده‌داشتم‌والان‌فقط‌۲تاازاونهاباقی‌مونده‌و۶تاشون‌مردن؟
  ۴_میشه‌بگیدچطورمی‌شه‌دم‌های‌ماهی‌هارارنگی‌کردچون‌بچه‌ماهی‌هام‌وقتی‌بزرگ‌می‌شن‌همه‌ساده‌وزشتند؟
  ۵_به‌جزغذاهای‌اماده‌وخشک‌چه‌غذایی‌می‌تونم‌به‌اونابدم تازیباترودرشت‌ترشوند؟

  • جواب سوال۱: چندین امکان میتونه داشته باشه، اینکه از غذای باکیفیت استفاده نمی کنید، من بهتون غذاهای زنده مثل دافنی و آرتمیا رو پیشنهاد میکنم از غذا های برند خوب استفاده کنید،،، یا اینکه این ماده ها از مولد های خوبی نبودند یعنی اینکه ژنتیکشون اینجوری هست و والدینشون هم لاغر بوده،، یا اینکه بدنشون کمبود ویتامین داره باید از دارو های ویتامینی استفاده کنید و به غذاشون و آبشون اضافه کنید،، اگه همه ی اینکارارو کردین بازم لاغر بود باز هم صبر کنید، اگه خوب شدند که هیچی، اگه نشدند به همون ژنتیک که گفتم ربط داره،
   جواب سوال۲-بچه گوپی مثل دانیو زبرا زیاد رشد نمی کنه و اگه این بچه ها از همون ماده ها باشن ممکنه دیر تر رشد کنن، بهترین غذا آرتمیا و غذای ویتامینی است،بچه گوپی هاتون باید در روز با توجه به فیلتراسیون آکواریوم، حداقل ۳ بار و حداکثر ۵ بار تغذیه بشن، باید در هر وعده از یک غذا استفاده کنین،مثال صبح ها غذای بیومار، ظهر ها پولکی، شب ها آرتمیا، تنوع در غذا خیلی مهمه، همیشه هم بعد از سیفون کردن آب مواد ویتامینی رو اضافه کنین، حداقل هر دوهفته یکبار آب رو با ضدعفونی مخصوص ضدعفونی کنین،،
   جواب سوال سوم: با توجه به تجربه ی شخصی من،، ماده ها از نر ها ضعیف تر هستن و باید بگم یا به ماهی هاتون شوک وارد شده یا بیمار شده اند،( کناره های شکمشون باد نکرده بود مثل اینکه چیز سفید کوچکی دور شکمشون؟ یا علائم دیگه،، باید بگم به احتمال زیاد بیمار شده اند، بیماری هم میتونه عوامل زیادی داشته باشه، یکی تغذیه نامناسب،یکی هر وسیله ای رو بدون ضد عفونی کردن تو آب گذاشتن، یکی دست تو آب کردن، یکی یک ماهی رو بدون قرنطینه به آب اضافه کردن آب رو ضدعفونی و فیلتر نکردن و … باید بگم که نر هاتون هم میتونستن این بیماری رو بگیرن اما بخاطر اینکه احتمالا ماده ها هاتون شکم پر بودن و بدنشون به شدت ضعیف بوده برای پیشگیری از این بیماری ها هر چند وقت یک بار ماهی هاتون رو از همه دیگه تو ظرفی جداگونه قرطنیه و هر چند روز یک بار از یک دارو استفاده کنید مثل ضد انگل، ضد باکتری،ضدقارچ و ضد عفونی،
   جواب سوال ۴-با توجه به سن گوپی هاتون باید بگم همون تغذیه ی درست و استفاده از غذای رنگدانه و مواد ویتامینی حتما موثر است، من یک برند معروف که محصولاتش ارزونه رو میگم آکوا و آکوالایف
   جواب سوال۵- همانطور که گفتم ار بیومار هایی که مواد ویتامینی رو قبل اضافه کردین و غذا های زنده و … باید تو غذاشون از غذا های با کیفیت استفاده کنین، درضمن به طور سریع غذای ماهی رو جایگزین نکنید به صورت آرام آرام و به صودت ترکیبی بدین تا اینکه غذای جدید رو جایگزین قبلی کنین وگرنه باعث بروز همین بیماری میشه،، لطفا از هر غذایی که موقع بیماری ازش استفاده میکردین دیگه استفاده نکنین،،،
   (درکل باید بگم نگهداری موجود زنده خرج داره اونم ماهی البته ماهی گوپی زیاد خرج نداره و هرچقدر هم خرج داشته باشه، سودش هم زیاده

 24. من‌۵تاسوال‌دارم‌
  ۱.چراهمه‌ی‌بچه‌ماهی‌هام‌بزرگ‌می‌شن‌همی‌نرهستند
  ۲.من‌همیشه‌هروعده‌به‌ماهی‌هاغذامی‌دهم‌وهفته‌ای‌یک‌بارنصف‌اب‌انهاراتعویض‌می‌کنم‌چراماهی‌های‌ماده‌ی‌من‌خیلی‌لاغرندوماهی‌های‌نرمن‌چاق‌هستندجنسیت‌انهارامیدونم‌
  ۳.چراماهی‌های‌ماده‌من‌بچه‌نمی‌کنند
  ۴.بچه‌ماهی‌های‌من‌خیلی‌دیربزرگ‌میشوندوبه‌بلوغ‌می‌رسندبااینکه‌باکلی‌تجهیزات‌هستند
  ۵.من‌فقط‌دوتاماهی‌ماده‌دارم‌چون‌ماهی‌های‌ماده‌ام‌مدام‌میمیرند‌واما۵تاهم‌ماهی‌نر‌دارم‌چراماهی‌های‌ماده‌میمیرند
  هرکدام‌ازاین‌سوال‌هارامیدانید‌لطفااطلاع‌بدهید
  باتشکر🤗🤗

  • با سلام
   بنده خودم ۹ عدد ماهی گوپی دارم
   همشونو از بچه گی بزرگ کردم
   طبق تجربه من نباید هفته ای نصف اب رو عوض کرد چون ممکن هست که گوپی ها به یک شرایط از لحاظ شیمیایی عادت کرده باشند و با تعویض نصف اب تعادل شیمیایی اب به هم بخوره
   از طرفی تعداد ماهی های ماده شما هم نباید انقد کم باشه یعنی ممکن هست که مرگ ماهی های ماده شما به تعداد زیا ماهی های نرتون بستگی داشته باشه
   در مورد بزرگ شدن هم باید بگم که همیشه به مقدار تغذیه ماهی هاتون دقت کنین و ببینید که مقدار غذای داده شده رو کامل میخورن یا نه(زیاد از حد غذا ندید)
   در پاسخ به ماهی های مادتون اینکه چرا بچه نمیذان احتمالا این بخواطر ضعف قوای جنسیشون هست که شما به دلیل احتمالا کم غذا دادن ایجادش کردید و یا اینکه اونا هنوز بچه هستن
   انشالله که کارتون راه بیفته

 25. سلام یه مدت هست ماهی های ماده من به شدت لاغر میشن ماهی فروش گفت مال فقر غذایی هست حالا این فقر غذایی یعنی چی میشه راهنمایی کنید ممنون

 26. من مولی و گوپی و سوارتل و اندلر گوپی دارم هر چند روزی اندلر ها می‌میرند (معمولا نر ها) و دم گوپی هام صدمه دیده چرا؟ کار مولی هاس یا سوارتل ها

  • احتمالاً ماهی ها با هم سازگار نیستند.
   مثلاً مولی و گوپی ،خیلی راحت کنار هم زندگی می‌کنند چون تقریبا هم خانواده ان .
   ماهی های زنده زا رو کنار گیاه خوار،قرار ندید.
   من تجربه اینو داشتم ،که مولی نٓر ،آنجل رو کشت. مدام بهش ضربه میزد.

 27. باسلام خدمت دوستان عزیز چراماهیهای من میمیرن خیلی روشون هم حساس هستم هرکاری هم میکنم ولی باز میمیرن phتنظیمه هر دوسه روز اب روسیفون میکنم غذاشان رو سر وقت میدم ولی بازهم میمیرن دیگه نمیدونم چکار کنم

   • سلام. وقتی آب رو تخلیه میکنید باید آبی وارد کنید که ۲۴ ساعت مونده باشه تا تمام کلر از بین رفته باشه. یا اینکه از قطره ضد کلر استفاده کنی. آب کلر دار ماهی رو راحت میکشه

 28. سلام
  راستش من هرچی تو سایت های مختلف گشتم نتونستم نژاد ماهی های گوپی ام رو بفهمم
  یکیشون سفیده و دمش مث خورشید قرمزه(ماده)
  نر هم دمش تقریبا آبیه با فقط یه خال بیرنگ روشه
  ممنون میشم اگه بهم بگید نژاد هاشو

 29. سلام
  من ماهی گوپی حامله دارم
  گذاشتم تو یه ظرف جدا داخل اکواریوم
  که بچه هاش جدا به دنیا بیان
  وقتی به دنیا اومدن فضای خاصی برای نگهداری لازم دارن
  یا تو همین ظرف خوبه؟

 30. سلام نمیخواد بچه هاشونا جدا کنید اگر صدف هم داشته با شید اشگالی نداری خودشون قایم میشند یا گیاه غذا هم نیاز نیست بهشون بدید یک یا دوهفته یکبار چون خود اکفاریوم جلبک میزنه بیشتر این غذا ها باعث مرگشون میشه من تجربه کردم

  • وقتی‌دیدین‌که‌ماهی‌ماده‌اروم توی‌اب‌شنامیکنه‌وخیلی‌غیرطبیعی‌ترازقبله‌یعنی‌وقت‌بارداری
   ویکم‌زیرشکمش‌خال‌سیاه‌داره‌وخیلی‌درشت‌ترازقبله

 31. سلام من چند روز پیش سه تا ماهی گوپی خریدم دوتاشون ماده شکم پر که خال سیاه بزرگی داره وسایوسایل آکواریوم کامله دمای اب هم مناسبه انداختمش تو زایشگاه نمیدونم چرا بچه هاش نمیذاع لطفا راهنمائی کنید

 32. سلام چنتا سوال داشتم
  ۱ ایا شمشیری و کوپی با هم سازگارند؟ من دو جفت داشتن با یه ماده کوپی که کوپی مرد
  ٢من یه ماهی دارم سفید با سر قرمز با خال های مشکی اسمش چیه؟
  ۳ من دو جفت کوپی خریدم تا چهار روز داشتمشون غذا و دما هم مناسب بود صبح که بشون غذا دادم تا شب بشون سر نزدم وقتی رفتم بالا سرشون ماده ها مرده بودن و یه چیز تار مانند دورشون بود ولی نر ها سالم بودند علت چیه؟ دنا و غذا شون مرتبه
  ممنون می شم جواب بدید

 33. بچه ها سعی کنید گوپی ها رو در عمل تولید مثل ازاد بگزارید و در محیط زندگی انها از گیاهان کوتاه و بلند طبیعی یا مصنوعی و یا از طناب ریش شده و درهم تنیده استفاده کنید…در این صورت دیگر نیازی ب زایشگاه نیست و میتوانید تمامی بچه گوپی ها رو از خورده شدن نجات بدین.. من محمد سال هاست گوپی تکثیر میکنم و سالن تکثیر دارم…

 34. سلام. گوپی ماده سلطنتی دارم که باهیچ کدوم از نرها جفت نمیخوره اصلا نرها باهاش کاری ندارن! دلیلش چیه؟ درضمن کاملا به بلوغ رسیده و یکی از نرها هم از نژاد خودشه

  • دوست عزیز اگر دمای آب آکواریوم شما پایین تر حد مجاز برای گوپی باشد یعنی زیر ۲۴° چرا به مشکل میخورید و احتمال مرگ گوپی بسیار زیاد است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه