آموزش تصویری پیوند کاکتوس با نکات ریز

اصطلاحات پیوند کاکتوس
چند نکته مهم که قبل از پیوند زدن کاکتوس باید به آن ها توجه کنیم :

پایه پیوند کاکتوس : کاکتوسی که به عنوان قسمت پایینی و عضو ریشه دار استفاده می شود و وظیفه ی تغذیه بخش بالایی را به عهده دارد. معمولا از کاکتوسهای استوانه ای یا مخروطی برای پایه استفاده می شود.
پیوندک: به کاکتوسی که برروی پایه قرار گرفته و در واقع قسمت رشد کننده گیاه می باشد گفته می شود.
حلقه ی آوندی: اگر کاکتوسی را برش دهید در وسط برش قسمتی دایره مانند را مشاهده می کنید به نام حلقه ی آوندی که شاهرگ حیاتی گیاه است. در هنگام پیوند زدن تا حد ممکن باید این حلقه هم در پایه و هم در قلمه در تماس با هم قرار گیرد.

وسایل و گیاهان مورد نیاز برای پیوند کاکتوس :

1- کاکتوس سالم و مناسب برای پایه پیوند کاکتوس

2- پیوندک مناسب برای پیوند کاکتوس

3- تیغ یا چاقوی نازک و تیز (هر چه تیز تر بهتر)
4- انبر یا دستکش برای نگه داشتن کاکتوس
5- مایع ضد عفونی کننده مانند الکل یا پرمنگنات
6- کش لاستیکی مرغوب (یا هر چیزی که با آن بتوان به خوبی پیوندک و پایه را روی هم محکم نگه داشت)

چند نکته مهم که قبل از پیوند زدن کاکتوس باید به آن ها توجه کنیم :
1- مناسبترین زمان پیوند زدن کاکتوس اواخر بهار تا پایان تابستان است.(البته بستگی به نوع کاکتوس نیز دارد)
2- اندازه پایه و پیوندک کاکتوس را متناسب با هم انتخاب کنید.
3- زمان رشد پایه و پیوندک متناسب با هم باشد (برخی کاکتوس ها دو بار در سال رشد می کنند)
4- کاکتوس پایه سالم بوده و تحمل نگه داشتن پیوندک را در آینده داشته باشد.

روش پیوند زدن کاکتوس ها
ابتدا ابزار برش مورد استفاده را با الکل ضد عفونی کنید، (این کار برای جلوگیری از آلوده شدن پایه و پیوندک به بیماری های قارچی می باشد). سپس کاکتوس پایه را مطابق شکل برشی افقی دهید.

نکته: بعضی از گونه های کاکتوس بعد از پیوند زدن شکل غیرعادی(دفورمه) پیدا کرده و به پایین خم می شوند پس اندازه پایه و محل برش را نسبت به نوع پیوندک انتخاب کرده تا مدتی بعد دچار مشکل نشوید.
پس از اینکه پایه را برش افقی دادید لبه های محل برش را به صورت اریب ببرید این کار به این دلیل انجام می شود که بعد از خشک شدن و چروکیده شدن سطح برش، پیوندک از پایه جدا نشود.

نکته: اگر بعد از برش اریب لبه ها سطح مقطع پایه از پیوندک کمتر شد لایه نازکی از روی پایه مطابق شکل ببرید.

بعد از برش پایه دوباره ابزار برش را ضدعفونی کرده و پیوندک را برش افقی دهید. دقت کنید که سطح مقطع پایه و پیوندک متناسب باشد.

پیوندک را بر روی پایه قرار داده و با دستکش مناسب و یا انبر کمی آنرا برروی پایه فشار داده و بلغزانید تا هوای محبوس شده بین آنها خارج شود.

پیوند کاکتوس

در پایان با استفاده از کش لاستیکی نرم و انعطاف پذیر پایه و پیوندک را مطابق شکل بر روی هم ثابت کنید.

گیاه پیوند زده شده را چند روزی در سایه و محل نسبتا خنک(20تا 25 درجه) قرار دهید و پس از اطمینان از موفقیت آمیز بودن پیوند آنرا به تدریج به محل مورد نظرتان منتقل کنید.

روش پیوند کاکتوس

نکات مهم پیوند زدن کاکتوس

با استفاده از این روش دو گیاه مختلف متصل به یکدیگر شده وتبدیل یه یک گیاه می شوند . قسمت پایین و ریشه دار گیاه که روی خاک قرار دارد پایه پیوند نامیده می شود و معمولا از گونه های پر رشد و مقاوم و از کاکتویهای ستونی استفاده می شودو گیاهی که در روی آن قرار می گیرد پیوندک نام دارد .
پیوند در صورتی امکان دارد که قلمه و پایه از یک خانواده باشند وبا هم همخوانی لازم را داشته باشند و گرنه امکان شکست پیوند زیاد است به همین دلیل نمی توان یک کاکتوس را روی یک ساکولنت پیوند زد یا بر عکس .
برای انجام یک پیوند موفقیت آمیز باید آوند ها و بافت دو گیاه در تماس کامل با یکدیگر قرار گیرندو در صورتی که ارتباط عروقی بین دو بافت بر قرار شود پیوند موفقیت آمیز بوده است و این فرآیند معمولا چند هفته طول می کشد.

در برخی مواقع پیوند مو فقیت آمیز نبوده و لی پیوندک به طور کاذب از رطوبت موجود در سطح پایه استفاده کرده و زنده می ماند حتی اندکی رشد هم خواهد داشت ولی در نهایت یا پیوندک دچار بیماری قارچی شده و ازبین میرود یا کم کم خشک شده و با روی پایه ریشه دار می شود که در این مورد بهتر است گیاه ریشه دار شده به خاک منتقل شود .
پیوند زدن در هر زمانی ممکن است ولی در زمانی که گیاه در حال رشد و فعالیت است و شیره نباتی به خوبی جریان دارد احتمال موفقیت بیشتر است که این حالت در مورد اکثر کاکتوسها در ماههای بهار و اواخر تابستان صدق میکند و دمای هوا نباید از حدود ۳۰ تا ۳۵ درجه بیشتر باشد.

آموزش تصویری پیوند کاکتوس با نکات ریز
آموزش تصویری پیوند کاکتوس با نکات ریز

تناسب بین پایه و پیوند باید رعایت شود و صحیح نیست که یک جوانه کوچک را روی پایه ای قطور پیوند زد و یا یک گیاه درشت را روی پایه ای نازک پیوند زد چون بعد از مدتی پایه کج شده و قادر به تحمل وزن پیوند نیست
گونه های درشت و غول پیکر مانند فرو کاکتوس ها و یا اچینو کاکتوسها را نباید پیوند زد چون در نهایت گیاه بسیار بزرگ شده و پایه توانایی رساندن مواد غذایی به پیوند را نداردو کم کم ضعیف شده و خم می شود و در نهایت گیاه از بین میرود

اهداف پیوند متعدد می باشد ومعمولا به دلایل زیر می باشد.
۱ . از نظر نمای ظاهری دو گیاه مختلف که بر روی هم پیوند زده می شوند زیبا و دیدنی خواهد بود .
۲ . بعضی از کاکتوسها فاقد کلروفیل بوده و یا کلروفیل کمی دارند که پیوند باعث می شود که این گیاهان بتوانند از ساقه تغذیه شده و رشد و نمو یابند مانند کاکتوسهای با رنگ های قرمز و زرد یا صورتی و غیره
۳ . گونه هایی که رشد اندکی دارند و پیوند باعث سرعت رشد و نمو آنها خواهد شد
۴ . گونه هایی که دارای ریشه هایی ظریف و حساس بوده و ممکن است با اندک بی دقتی در آبیاری ریشه از بین برود
۵ . بعضی از کاکتوسها دیر گل بوده و ممکن است در شرایط گلخانه ای گل و بذر ندهند به همین دلیل بجز راههای تکثیر معمول پیوند زدن یکی از بهترین راهای مناسب تکثیر به شمار می رود .
۶ . معمولا در کاکتوسهای روییده از بذر زمان زیادی لازم دارند تا گیاه بزرگ شده و تولید گل نماید . تجربه نشان داده که پیوند زدن گیاه را زود رس نموده و زمان گلدهی را به جلو می اندازد .
۷ . با انجام پیوند ویژگیهای ژنتیکی پیوندک بر خلاف حالت بذر کاری تغییر نیافته و گونه های کمیاب ویژگی های خود را حفظ می نمایند .
۸ . گونه های دفرمه و تغییر شکل یافته که اصطلاحا کریستات نامیده می شوند به سختی ریشه دار شده و معمولا روی خاک قادر به ادامه حیات نیستند که باید پیوند زده شوند.
پیوند کاکتوس انواع مختلفی دارد مانند پیوند تخت ، پیوند مورب، پیوند شکافی، پیوند روی اپونتیا ، پیوند روی پرسکیوپسیس و غیره .

انواع پیوند کاکتوس
انواع پیوند کاکتوس

منابع :   – bostane.ir – kaktoos-kavir.blogsky.com

مطالبی دیگر در مورد کاکتوس ها و  پیوند کاکتوس در سایت موجود است :

آموزش پیوند زدن کاکتوس با عکس مرحله به مرحله شماره ۱

اشنایی با تعویض گلدان کاکتوس ( + تصاویر )

کاکتوس ها از کاشت تا گل دهی

 

۳ دیدگاه برای “آموزش تصویری پیوند کاکتوس با نکات ریز”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه