گریپ فروت در یک نگاه:

ارتفاع گریپ فروت حدود 6 تا 8 متر و  همیشه سبز است و دارای ساقه و شاخه های خاردار می باشد ، برگ‌های آن سبز رنگ ، چرمی شکل، بیضوی، نوک تیز،است و  گل‌های آن بسیار  خوشبو وبه رنگ سفید و دارای میوه هایی بزرگتر از پرتقال است ،در اول  رنگ میوه مانند پرتقال سبز است  و پس از رسیدن زرد می‌شود. میوه گریپ فروت  آبدار  طعم آن  ترش و کمی تلخ است در بعضی از گونه های گریپ فروت به رنگ قرمز  “مانند پرتقال خونی یا تو سرخ مییاشد.

انواع گریپ فروت :

1-گریپ فروت دانکن (duncan)

یکی از گریپ فروت های تجاری قدیمی است. گوشت و آب میوه آن سفید اما طعم آن در میان گریپ فروت ها بهترین است. به طوری که طعم آن شاخصی برای اندازه گیری طعم سایر گریپ فروت هاست. با ایجاد ارقام بدون بذر زیاد از اهمیت این رم کمی کاسته شده است. از آب میوه آن بیشتر استفاده میشود.

 

2 .گریپ فروت مارش (marsh)

در بسیاری از نقاط آمریکا کشت میشود. میوه ای تقریبا گرد، خیلی آبدار و خوش طعم است. میان رس تا دیررس است و روی درخت دوام خوبی دارد و خاصیت انباری آن نیز خوب است. آب و هوای خیلی گرم را نحمل میکند و به یخبندان نیز بسیار حساس است.

3 .گریپ فروت استار روبی (star ruby)

از ارقامی است که به هوای گرم و مرطوب نیاز دارد وای خشکی و گرمای خیلی زیاد را تحمل نمیکند. نسبت به سرما، آفات و بیماری ها حساس است. رشد کم و کندی دارد. درخت میوه آن کوچک تر از سایر ارقام است. در شرایط مناسب میوه هایی با گوشت قرمز تولید میکند. آب وگوشت میوه سه برابر رم روبی رد (ruby red) رنگدانه دارد و مقدار قند و اسید آن کمی بیشتر است. میوه بدون بذر است و یا بذر کم و طعم خوبی دارد.

4.گریپ فروت  تامسون . Thompson

این رقم که حاصل جهش شاخه ای رقم مارش است دارای میوه هایی با اندازه متوسط تا درشت به شکل پخت تا کروی است که در برخی موارد هاله حلقوی نامشخصی نیز در انتهای میوه ها دیده می شود. پوست میوه چرمی با ضخامت متوسط و سطحی بسیار صاف است. میوه ها بذردار و به رنگ زرد روشن بوده و گوشت میوه ابتدا زرد روشن تا تیره بوده ولی در شرایط مطلوب سیارک برای روشن نیز تغییر پیدا کند که البته عصاره میوه چنین تغییر رنگی را نخواهد داشت. بخش اسفنجی میان بر فاقد رنگ دانه است. گوشت میوه ترد و آب دار و همانند مارش خوشمزه است. اگرچه می توان میوه ها را به خوبی روی درخت نگهداری کرد ولی با گذشت زمان و به تدریج رنگ پریده خواهند شد. از نظر زمان رسیدگی زودتر از مارش وارد بازار می شود ولی در گروه ارقام میان رس قرار دارد. تامسون اولین گریپفروت رنگدانه دار حاصل از جهش بوده و تاکنون منشأ پیدایش همگروه های دیگری با رنگدانه های بیشتر مانند رد بلاش بوده است. در حال حاضر از نظر بازارپسندی در رده دوم و پس از  رد بلاش قرار داد .

5- گریپ فروت رد بلاش  Redbushs

این رقم که جزء ارقام میان رس محسوب می شود از جهش شاخه ای گریپ فروت تامسون بدست آمده و میوه های آن از هر لحاظ مشابه والد خود هستند. با این تفاوت که گوشت آن رنگ تیره تری دارد. البته چنین تفاوت رنگی را در عصاره میوه نمی توان دید. روی پوست میوه پرتوهایی از رنگ ارغوانی بویژه در نقاطی که میوه با چیزی در  تماس می شود. لایه میان بر میوه در این رقم رنگدانه دار است. میوه های این رقم به خوبی ارقام مارش و تامسون روی درخت قابل نگهداری هستند ولی مقداری از کیفیت رنگ گوشت به مرور زمان کاسته خواهد شد .

کاشت گریپ فروت به صورت دانه :

با توجه به شیوه مرسوم تولید نهال مرکبات به صورت گلدانی و زمینی (خزانه دوم)، نحوه انتقال و کشت آنها در زمین اصلی یا باغ نیز دارای تفاوتهای است. در خصوص نهالهای گلدانی در هر فصلی از سال امکان کاشت آنها در باغ وجود داشته ولیکن بهتر است این جابجایی در فصل رکود گیاه (زمستان) صورت گیرد. نهالهای تولید شده در زمین (خزانه دوم) معمولاً از اوائل آبان تا اسفند از زمین خارج و سپس به زمین اصلی (باغ) انتقال می یابند. در موقع کاشت نهال در زمین اصلی، هرس متعادل ریشه و تاج در رشد بهینه گیاه در سالهای بعد تأثیر بسزایی دارد.

 

روش تکثیر گریپ فروت:

مرسوم ترین  روش  تکثیر گریپ فروت پیوند است. تکثیر این گیاه با بذر ممکن است باعث به وجود آمدن  گیاهانی شود که شبیه گیاه مادری نباشد.پایه ای  که معمولا برای پیوند گریپ فروت استفاده می شود  پرتقال است.

خواص گریپ فروت :
ـ گریپ فروت دارای ویتامین های ‹‹ ث ›› و ‹‹ پ ›› است . این دو ویتامین در حفظ سلامت قلب و عروق بدن مؤثرند .ـ گریپ فروت ، میوه ای خنک است و عطش را رفع می کند .
ـ گریپ فروت ، اختلالات مفصلی را درمان می کند .
ـ گریپ فروت ، برای کسانی که موی سرشان شکننده است  ، تجویز می شود ـ گل های گریپ فروت ، خاصیت ضد تشنج و لرز را دارد و جوشانده ی  آن را موقع تشنج زکام و تب می نوشند .
ـ گریپ فروت . سرشار از ویتامین ‹‹ ث›› و پتاسیم است.منبع بسیار عالی  از فولات، آهن،  می باشد نوع سرخ  آن غنی  از کاروتن یعنی زمینه ساز ویتامین ‹‹ آ›› است.فیبر  بسیاری  ولی مقدار کالری اش کم  است.همچنین خاصیت ضد سرطان دارد .

منابع:وبسایت بوستان ,akairan,wikinahal

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه